mate-control-center 1.27.0 - en to hu translation catalogue (1038 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
hu: A(z) „%s” nem tűnik érvényes témának.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
hu: A(z) „%s” nem tűnik érvényes témának. Lehet, hogy ez egy témaalrendszer, amit le kell fordítani.

en: %d %s by %d %s
hu: %d %s × %d %s

en: %s key is empty
hu: %s kulcs üres

en: %s must be a directory
hu: %s könyvtár kell legyen

en: %s must be a regular file
hu: %s szabályos fájl kell legyen

en: %s must be owned by you
hu: %s az Ön tulajdona kell legyen

en: %s must not have any directory components
hu: %s nem tartalmazhat könyvtár-összetevőket

en: - MATE Default Applications
hu:  – MATE alapértelmezett alkalmazások

en: - MATE Keyboard Preferences
hu: – MATE billentyűzetbeállítások

en: - MATE Mouse Preferences
hu: – MATE egérbeállítások

en: <Unknown Action>
hu: <Ismeretlen művelet>

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
hu: <b>%s</b>
    %s
    Mappa: %s
    Szerző: %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
hu: <b>%s</b>
    %s, %s
    Mappa: %s
    Szerző: %s

en: <b>Di_rect internet connection</b>
hu: <b>_Közvetlen internetkapcsolat</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
hu: <b>_Automatikus proxybeállítás</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
hu: <b>Ké_zi proxybeállítás</b>

en: <b>_Use authentication</b>
hu: <b>_Hitelesítés használata</b>

en: A computer break reminder.
hu: Emlékeztető gépelési szünet tartására.

en: A system error has occurred
hu: Rendszerhiba történt

en: About %s
hu: %s névjegye

en: About Me
hu: A névjegyem

en: Accel Mode
hu: Gyorsítómód

en: Accelerator key
hu: Gyorsbillentyű

en: Accelerator keycode
hu: Gyorsbillentyű billentyűkód

en: Accelerator modifiers
hu: Gyorsbillentyű-módosítók

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Accessible Lo_gin
hu: Aka_dálymentes bejelentkezés

en: Action
hu: Művelet

en: Add Wallpaper
hu: Háttér hozzáadása

en: Add to Favorites
hu: Hozzáadás a Kedvencekhez

en: Add to Startup Programs
hu: Hozzáadás az Indítópulthoz

en: Africa/Abidjan
hu: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
hu: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
hu: Afrika/Addisz-Abeba

en: Africa/Algiers
hu: Afrika/Algír

en: Africa/Asmara
hu: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
hu: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
hu: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
hu: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
hu: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
hu: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
hu: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
hu: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
hu: Afrika/Kairó

en: Africa/Casablanca
hu: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
hu: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
hu: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
hu: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
hu: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
hu: Afrika/Dzsibuti

en: Africa/Douala
hu: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
hu: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
hu: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
hu: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
hu: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
hu: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
hu: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
hu: Afrika/Kartum

en: Africa/Kigali
hu: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
hu: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
hu: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
hu: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
hu: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
hu: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
hu: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
hu: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
hu: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
hu: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
hu: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
hu: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
hu: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
hu: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
hu: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
hu: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
hu: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
hu: Afrika/Noukachott

en: Africa/Ouagadougou
hu: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
hu: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
hu: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Tripoli
hu: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
hu: Afrika/Tunisz

en: Africa/Windhoek
hu: Afrika/Windhoek

en: All Files
hu: Minden fájl

en: All Fonts
hu: Minden betűkészlet

en: All files
hu: Minden fájl

en: All_ow postponing of breaks
hu: Szünetek felfüggesztésének _engedélyezése

en: America/Adak
hu: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
hu: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
hu: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
hu: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
hu: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
hu: Amerika/Argentína/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
hu: Amerika/Argentína/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
hu: Amerika/Argentína/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
hu: Amerika/Argentína/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
hu: Amerika/Argentína/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
hu: Amerika/Argentína/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
hu: Amerika/Argentína/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/San_Juan
hu: Amerika/Argentína/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
hu: Amerika/Argentína/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
hu: Amerika/Argentína/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
hu: Amerika/Argentína/Ushuaia

en: America/Aruba
hu: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
hu: Amerika/Asuncion

en: America/Atikokan
hu: Amerika/Atikokan

en: America/Bahia
hu: Amerika/Bahia

en: America/Barbados
hu: Amerika/Barbados

en: America/Belem
hu: Amerika/Belem

en: America/Belize
hu: Amerika/Beliz

en: America/Blanc-Sablon
hu: Amerika/Blanc-Sablon

en: America/Boa_Vista
hu: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
hu: Amerika/Bogota

en: America/Boise
hu: Amerika/Boise

en: America/Cambridge_Bay
hu: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
hu: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
hu: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
hu: Amerika/Caracas

en: America/Cayenne
hu: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
hu: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
hu: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
hu: Amerika/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
hu: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
hu: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
hu: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
hu: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
hu: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
hu: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
hu: Amerika/Denver

en: America/Detroit
hu: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
hu: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
hu: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
hu: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
hu: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
hu: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
hu: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
hu: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
hu: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
hu: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
hu: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
hu: Amerika/Guadaloupe

en: America/Guatemala
hu: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
hu: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
hu: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
hu: Amerika/Halifax

en: America/Havana
hu: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
hu: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
hu: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
hu: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
hu: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Petersburg
hu: Amerika/Indiana/Petersburg

en: America/Indiana/Tell_City
hu: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
hu: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indiana/Vincennes
hu: Amerika/Indiana/Vincennes

en: America/Indiana/Winamac
hu: Amerika/Indiana/Winamac

en: America/Inuvik
hu: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
hu: Amerika/Iqualit

en: America/Jamaica
hu: Amerika/Jamaica

en: America/Juneau
hu: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
hu: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
hu: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
hu: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
hu: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
hu: Amerika/Los_Angeles

en: America/Maceio
hu: Amerika/Maceio

en: America/Managua
hu: Amerika/Managua

en: America/Manaus
hu: Amerika/Manaus

en: America/Marigot
hu: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
hu: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
hu: Amerika/Mazatlan

en: America/Menominee
hu: Amerika/Menominee

en: America/Merida
hu: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
hu: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
hu: Amerika/Miquelon

en: America/Moncton
hu: Amerika/Moncton

en: America/Monterrey
hu: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
hu: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
hu: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
hu: Amerika/Nassau

en: America/New_York
hu: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
hu: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
hu: Amerika/Nome

en: America/Noronha
hu: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
hu: Amerika/Észak-Dakota/Közép

en: America/North_Dakota/New_Salem
hu: Amerika/Észak-Dakota/New_Salem

en: America/Panama
hu: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
hu: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
hu: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
hu: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
hu: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
hu: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
hu: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
hu: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
hu: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
hu: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
hu: Amerika/Recife

en: America/Regina
hu: Amerika/Regina

en: America/Resolute
hu: Amerika/Resolute

en: America/Rio_Branco
hu: Amerika/Rio_Branco

en: America/Santarem
hu: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
hu: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
hu: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
hu: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
hu: Amerika/Scoresbysund

en: America/St_Barthelemy
hu: Amerika/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
hu: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
hu: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
hu: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
hu: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
hu: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
hu: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
hu: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
hu: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
hu: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
hu: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
hu: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
hu: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
hu: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
hu: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
hu: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
hu: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
hu: Amerika/Yellowknife

en: An internal error occurred
hu: Belső hiba történt

en: Antarctica/Casey
hu: Antarktisz/Casey

en: Antarctica/Davis
hu: Antarktisz/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
hu: Antarktisz/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
hu: Antarktisz/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
hu: Antarktisz/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
hu: Antarktisz/Palmer

en: Antarctica/Rothera
hu: Antarktisz/Rothera

en: Antarctica/Syowa
hu: Antarktisz/Syowa

en: Antarctica/Vostok
hu: Antarktisz/Vosztok

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Appearance Preferences
hu: Megjelenés beállításai

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
hu: A jelenlegi beállítások alkalmazása más MATE felhasználóknak a számítógépen. Ez nem érinti a bejelentkező képernyőket vagy más asztali környezeteket.

en: Apply Background
hu: Háttér alkalmazása

en: Apply Font
hu: Betűkészlet alkalmazása

en: Apply New Theme
hu: Új téma alkalmazása

en: Apply system-wide
hu: Alkalmazás rendszerszinten

en: Arctic/Longyearbyen
hu: Antarktisz/Longyearbyen

en: Asia/Aden
hu: Ázsia/Áden

en: Asia/Almaty
hu: Ázsia/Alma-Ata

en: Asia/Amman
hu: Ázsia/Ammán

en: Asia/Anadyr
hu: Ázsia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
hu: Ázsia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
hu: Ázsia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
hu: Ázsia/Ashkabad

en: Asia/Baghdad
hu: Ázsia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
hu: Ázsia/Bahrein

en: Asia/Baku
hu: Ázsia/Baku

en: Asia/Bangkok
hu: Ázsia/Bangkok

en: Asia/Beirut
hu: Ázsia/Bejrút

en: Asia/Bishkek
hu: Ázsia/Bishkek

en: Asia/Brunei
hu: Ázsia/Brunei

en: Asia/Choibalsan
hu: Ázsia/Csojbalszán

en: Asia/Colombo
hu: Ázsia/Colombo

en: Asia/Damascus
hu: Ázsia/Damaszkusz

en: Asia/Dhaka
hu: Ázsia/Dacca

en: Asia/Dili
hu: Ázsia/Dili

en: Asia/Dubai
hu: Ázsia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
hu: Ázsia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
hu: Ázsia/Gáza

en: Asia/Ho_Chi_Minh
hu: Ázsia/Ho-Chi-Minh

en: Asia/Hong_Kong
hu: Ázsia/Hongkong

en: Asia/Hovd
hu: Ázsia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
hu: Ázsia/Irkutszk

en: Asia/Jakarta
hu: Ázsia/Dzsakarta

en: Asia/Jayapura
hu: Ázsia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
hu: Ázsia/Jeruzsálem

en: Asia/Kabul
hu: Ázsia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
hu: Ázsia/Kamcsatka

en: Asia/Karachi
hu: Ázsia/Karachi

en: Asia/Kathmandu
hu: Ázsia/Kathmandu

en: Asia/Kolkata
hu: Ázsia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
hu: Ázsia/Krasznojarszk

en: Asia/Kuala_Lumpur
hu: Ázsia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
hu: Ázsia/Kuching

en: Asia/Kuwait
hu: Ázsia/Kuvait

en: Asia/Macau
hu: Ázsia/Macau

en: Asia/Magadan
hu: Ázsia/Magadan

en: Asia/Makassar
hu: Ázsia/Makassar

en: Asia/Manila
hu: Ázsia/Manila

en: Asia/Muscat
hu: Ázsia/Muscat

en: Asia/Nicosia
hu: Ázsia/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
hu: Ázsia/Novoszibirszk

en: Asia/Omsk
hu: Ázsia/Omszk

en: Asia/Oral
hu: Ázsia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
hu: Ázsia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
hu: Ázsia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
hu: Ázsia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
hu: Ázsia/Katar

en: Asia/Qyzylorda
hu: Ázsia/Qyzylorda

en: Asia/Riyadh
hu: Ázsia/Rijád

en: Asia/Sakhalin
hu: Ázsia/Szahalin

en: Asia/Samarkand
hu: Ázsia/Szamarkand

en: Asia/Seoul
hu: Ázsia/Szöul

en: Asia/Shanghai
hu: Ázsia/Sanghaj

en: Asia/Singapore
hu: Ázsia/Szingapúr

en: Asia/Taipei
hu: Ázsia/Tajpej

en: Asia/Tashkent
hu: Ázsia/Taskent

en: Asia/Tbilisi
hu: Ázsia/Tbiliszi

en: Asia/Tehran
hu: Ázsia/Teherán

en: Asia/Thimphu
hu: Ázsia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
hu: Ázsia/Tokió

en: Asia/Ulaanbaatar
hu: Ázsia/Ulánbátor

en: Asia/Urumqi
hu: Ázsia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
hu: Ázsia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
hu: Ázsia/Vlagyivosztok

en: Asia/Yakutsk
hu: Ázsia/Jakutszk

en: Asia/Yekaterinburg
hu: Ázsia/Jekatyerinburg

en: Asia/Yerevan
hu: Ázsia/Jereván

en: Assign shortcut keys to commands
hu: Gyorsbillentyűk parancsokhoz rendelése

en: Assistive Technologies
hu: Akadálymentesítési technológiák

en: Assistive Technologies Preferences
hu: Akadálymentesítés beállításai

en: Atlantic/Azores
hu: Atlanti-óceán/Azori-szk.

en: Atlantic/Bermuda
hu: Atlanti-óceán/Bermuda

en: Atlantic/Canary
hu: Atlanti-óceán/Kanári-szk.

en: Atlantic/Cape_Verde
hu: Atlanti-óceán/Zöld-foki-szk.

en: Atlantic/Faroe
hu: Atlanti-óceán/Feröer-szk.

en: Atlantic/Madeira
hu: Atlanti-óceán/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
hu: Atlanti-óceán/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
hu: Atlanti-óceán/Dél-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
hu: Atlanti-óceán/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
hu: Atlanti-óceán/Stanley

en: Audio _Feedback...
hu: _Hangos visszajelzés…

en: Australia/Adelaide
hu: Ausztrália/Adelaide

en: Australia/Brisbane
hu: Ausztrália/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
hu: Ausztrália/Broken_Hill

en: Australia/Currie
hu: Ausztrália/Currie

en: Australia/Darwin
hu: Ausztrália/Darwin

en: Australia/Eucla
hu: Ausztrália/Eucla

en: Australia/Hobart
hu: Ausztrália/Hobart

en: Australia/Lindeman
hu: Ausztrália/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
hu: Ausztrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
hu: Ausztrália/Melbourne

en: Australia/Perth
hu: Ausztrália/Perth

en: Australia/Sydney
hu: Ausztrália/Sydney

en: Authenticated!
hu: Hitelesítve!

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
hu: Hitelesítés szükséges többmonitoros beállítások telepítéséhez az összes felhasználó számára

en: Autoconfiguration _URL:
hu: Autokonfigurációs _URL:

en: Automatic detection:
hu: Automatikusan felismert:

en: Back
hu: Vissza

en: Background
hu: Háttér

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
hu: _Hangjelzés az akadálymentesítési szolgáltatások ki- vagy bekapcsolásakor

en: Beep when a _modifier key is pressed
hu: Hangjelzés _módosító billentyű lenyomásakor

en: Beep when a _toggle key is pressed
hu: Hangjelzés _váltóbillentyű lenyomásakor

en: Beep when a key is pr_essed
hu: Hangjelzés billentyű le_nyomásakor

en: Beep when a key is reje_cted
hu: Hangjelzés billentyű el_utasításakor

en: Beep when key is _accepted
hu: Hangjelzés billentyű _elfogadásakor

en: Beep when key is _rejected
hu: Hangjelzés billentyű elut_asításakor

en: Behaviour
hu: Viselkedés

en: Best _shapes
hu: A le_gszebb betűforma

en: Best co_ntrast
hu: A legjobb _kontraszt

en: Bounce Keys
hu: Billentyűszűrés

en: Buttons
hu: Gombok

en: By _country
hu: _Ország szerint

en: By _language
hu: _Nyelv szerint

en: C_olors:
hu: S_zínek:

en: C_ommand:
hu: Pa_rancs:

en: C_ustomize...
hu: T_estreszabás…

en: Calculator
hu: Számológép

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cannot install theme
hu: A téma nem telepíthető

en: Center
hu: Középre

en: Change Passwo_rd...
hu: J_elszó megváltoztatása…

en: Change pa_ssword
hu: _Jelszó megváltoztatása

en: Change password
hu: Jelszó megváltoztatása

en: Change resolution and position of monitors and projectors
hu: Monitorok felbontásának és elhelyezésének módosítása

en: Change your password
hu: Jelszómódosítás

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
hu: Az akadálymentesítési technológiák engedélyezése csak a legközelebbi belépéskor lép életbe.

en: Check if breaks are allowed to be postponed
hu: Jelölje be, ha a szünetek felfüggesztése engedélyezett

en: Checking password...
hu: Jelszó ellenőrzése…

en: Child exited unexpectedly
hu: A gyermek váratlanul kilépett

en: Choose a Keyboard Model
hu: Válasszon ki egy billentyűzetmodellt

en: Choose a Layout
hu: Válasszon egy kiosztást

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
hu: A bejelentkezéskor bekapcsolandó akadálymentesítési szolgáltatások kiválasztása

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
hu: Kattintson a <b>Jelszó megváltoztatása</b> gombra a jelszó megváltoztatásához.

en: Close and _Log Out
hu: Bezárás és _kilépés

en: Close the control-center when a task is activated
hu: Vezérlőközpont bezárása egy feladat aktiválásakor

en: Colors
hu: Színek

en: Command
hu: Parancs

en: Command associated with a custom keybinding.
hu: A parancs hozzárendelve az egyéni billentyűparancshoz.

en: Common Tasks
hu: Általános feladatok

en: Compositing Manager
hu: Kompozíciókezelő

en: Configure MATE settings
hu: MATE beállítása

en: Control Center
hu: Vezérlőpult

en: Controls
hu: Felhasználói felület elemei

en: Copying '%s'
hu: „%s” másolása

en: Copying file: %u of %u
hu: Fájl másolása: %u/%u

en: Copying files
hu: Fájlok másolása

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Could not access '%s' device
hu: Az eszköz („%s”) nem érhető el

en: Could not access any fingerprint readers
hu: Nem érhető el ujjlenyomat-olvasó

en: Could not detect displays
hu: A kijelzők nem ismerhetők fel

en: Could not get information for %s: %s
hu: A(z) %s információi nem kérhetők le: %s

en: Could not get screen information
hu: A képernyő-információk nem kérhetők le

en: Could not get session bus while applying display configuration
hu: Nem kérhető le a munkamenetbusz a képernyő beállításainak alkalmazásakor

en: Could not install theme engine
hu: A témamotor nem telepíthető

en: Could not open %s/%s: %s
hu: %s/%s nem nyitható meg: %s

en: Could not open %s: %s
hu: %s nem nyitható meg: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
hu: %s nem nevezhető át (erre: %s): %s

en: Could not save the monitor configuration
hu: A monitor beállításai nem menthetők

en: Could not set the default configuration for monitors
hu: A monitor alapértelmezett beállításai nem állíthatók be

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
hu: A backend_stdin IO csatornája nem állítható le: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
hu: A backend_stdout IO csatornája nem állítható le: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
hu: Nem indítható az ujjak beolvasása az eszközön („%s”)

en: Create pid file failed
hu: PID fájl létrehozása sikertelen

en: Current URI index
hu: Jelenlegi URI index

en: Current URI index - starts from 1
hu: Jelenlegi URI index - 1-től indulva

en: Current _password:
hu: Jele_nlegi jelszó:

en: Cursor Blinking
hu: Villogó kurzor

en: Cursor _blinks in text fields
hu: A kurzor _villogjon a szövegmezőkben

en: Cursor blinks speed
hu: Kurzor villogásának sebessége

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom Shortcut
hu: Egyéni gyorsbillentyű

en: Custom Shortcuts
hu: Egyéni gyorsbillentyűk

en: Customize Theme
hu: Téma személyre szabása

en: Customize the look of the desktop
hu: Az asztal megjelenésének testreszabása

en: D_elay:
hu: Késlel_tetés:

en: D_etails...
hu: _Részletek…

en: Date
hu: Dátum

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Pointer
hu: Alapértelmezett egérmutató

en: Delete registered fingerprints?
hu: Törli a regisztrált ujjlenyomatokat?

en: Des_ktop font:
hu: As_ztal betűkészlete:

en: Description
hu: Leírás

en: Description associated with a custom keybinding.
hu: A leírás hozzárendelve az egyéni billentyűparancshoz.

en: Desktop
hu: Asztal

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
hu: Ragadós billentyűk letiltása _két billentyű egyidejű lenyomásakor

en: Disable _Fingerprint Login...
hu: _Ujjlenyomatos bejelentkezés letiltása…

en: Disable touchpad _while typing
hu: É_rintőtábla kikapcsolása gépelés közben

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Displays
hu: Képernyők

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
hu: Törölni kívánja a regisztrált ujjlenyomatokat, ezzel letiltva az ujjlenyomatos bejelentkezést?

en: Do you want to install it again?
hu: Biztosan telepíti megint?

en: Document Viewer
hu: Dokumentum-megjelenítő

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Don't check whether the notification area exists
hu: Ne ellenőrizze az értesítési terület létezését

en: Done!
hu: Kész!

en: Dots per inch (DPI):
hu: Pont/hüvelyk (DPI)

en: Double-Click Timeout
hu: Dupla kattintás időköze

en: Drag and Drop
hu: Fogd és vidd

en: Duration of the break when typing is disallowed
hu: Szünet időtartama, ha a gépelés le van tiltva

en: Duration of work before forcing a break
hu: Szünet kényszerítése előtti munkaidő hossza

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Eject
hu: Kiadás

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
hu: Középső gomb emulálása a bal és a jobb gomb egyidejű lenyomásával

en: Enable Fingerprint Login
hu: Ujjlenyomatos bejelentkezés engedélyezése

en: Enable _Fingerprint Login...
hu: _Ujjlenyomatos bejelentkezés engedélyezése…

en: Enable _mouse clicks with touchpad
hu: _Egérkattintások engedélyezése érintőtáblával

en: Enable _natural scrolling
hu: Természetes görgetés bek_apcsolása

en: Enable _touchpad
hu: Érintő_tábla engedélyezése

en: Enable debugging code
hu: Hibakeresési kód engedélyezése

en: Enable middlemouse paste
hu: Középső gombos beillesztés engedélyezése

en: Enable software _compositing window manager
hu: Szoftveres kompoziciónálási alapú ablakkezelő bekapcsolása

en: Enable window _tiling
hu: Ablak_igazítást engedélyezése

en: Error saving the new shortcut
hu: Hiba történt az új gyorsbillentyű mentése közben

en: Europe/Amsterdam
hu: Európa/Amszterdam

en: Europe/Andorra
hu: Európa/Andorra

en: Europe/Athens
hu: Európa/Athén

en: Europe/Belgrade
hu: Európa/Belgrád

en: Europe/Berlin
hu: Európa/Berlin

en: Europe/Bratislava
hu: Európa/Pozsony

en: Europe/Brussels
hu: Európa/Brüsszel

en: Europe/Bucharest
hu: Európa/Bukarest

en: Europe/Budapest
hu: Európa/Budapest

en: Europe/Chisinau
hu: Európa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
hu: Európa/Koppenhága

en: Europe/Dublin
hu: Európa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
hu: Európa/Gibraltár

en: Europe/Guernsey
hu: Európa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
hu: Európa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
hu: Európa/Man-sziget

en: Europe/Istanbul
hu: Európa/Isztambul

en: Europe/Jersey
hu: Európa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
hu: Európa/Kalinyingrád

en: Europe/Kiev
hu: Európa/Kijev

en: Europe/Lisbon
hu: Európa/Lisszabon

en: Europe/Ljubljana
hu: Európa/Ljubljana

en: Europe/London
hu: Európa/London

en: Europe/Luxembourg
hu: Európa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
hu: Európa/Madrid

en: Europe/Malta
hu: Európa/Málta

en: Europe/Mariehamn
hu: Európa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
hu: Európa/Minszk

en: Europe/Monaco
hu: Európa/Monaco

en: Europe/Moscow
hu: Európa/Moszkva

en: Europe/Oslo
hu: Európa/Oslo

en: Europe/Paris
hu: Európa/Párizs

en: Europe/Podgorica
hu: Európa/Podgorica

en: Europe/Prague
hu: Európa/Prága

en: Europe/Riga
hu: Európa/Riga

en: Europe/Rome
hu: Európa/Róma

en: Europe/Samara
hu: Európa/Szamara

en: Europe/San_Marino
hu: Európa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
hu: Európa/Szarajevó

en: Europe/Simferopol
hu: Európa/Szimferopol

en: Europe/Skopje
hu: Európa/Szkopje

en: Europe/Sofia
hu: Európa/Szófia

en: Europe/Stockholm
hu: Európa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
hu: Európa/Tallinn

en: Europe/Tirane
hu: Európa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
hu: Európa/Érsekújvár

en: Europe/Vaduz
hu: Európa/Vaduz

en: Europe/Vatican
hu: Európa/Vatikán

en: Europe/Vienna
hu: Európa/Bécs

en: Europe/Vilnius
hu: Európa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
hu: Európa/Volgográd

en: Europe/Warsaw
hu: Európa/Varsó

en: Europe/Zagreb
hu: Európa/Zágráb

en: Europe/Zaporozhye
hu: Európa/Zaporozsje

en: Europe/Zurich
hu: Európa/Zürich

en: Exit shell on add or remove action performed
hu: Hozzáadás vagy eltávolítás művelet után kilépés a parancsértelmezőbe

en: Exit shell on help action performed
hu: Súgó művelet után kilépés a parancsértelmezőbe

en: Exit shell on start action performed
hu: Indítás művelet után kilépés a parancsértelmezőbe

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
hu: Frissítés vagy eltávolítás művelet után kilépés a parancsértelmezőbe

en: Eye candy added by Anders Carlsson
hu: A csinosításokat Anders Carlsson végezte

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
hu: BETŰKÉSZLETFÁJL KIMENETIFÁJL

en: Failed to create temporary directory
hu: Nem sikerült átmeneti könyvtárat létrehozni

en: Fast
hu: Gyors

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
hu: A fájl („%s”) már létezik. Felül kívánja írni?

en: File Manager
hu: Fájlkezelő

en: File System
hu: Fájlrendszer

en: Filter
hu: Szűrő

en: Flash _window titlebar
hu: Ablak címsorának meg_villantása

en: Flash entire _screen
hu: _Teljes képernyő megvillantása

en: Font Rendering Details
hu: Betűmegjelenítés részletei

en: Font Viewer
hu: Betűkészlet-megjelenítő

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: Fraction completed
hu: A letöltött rész

en: Fraction of transfer currently completed
hu: Az átvitel kész része

en: From URI
hu: Az URI címből

en: Full Name
hu: Teljes név

en: General
hu: Általános

en: Get more backgrounds online
hu: További háttérképek letöltése

en: Get more themes online
hu: További témák letöltése

en: Gra_yscale
hu: _Szürkeárnyalatos

en: Groups
hu: Csoportok

en: HTTP Proxy Details
hu: HTTP-proxy beállításai

en: H_TTP proxy:
hu: _HTTP-proxy:

en: H_orizontal edge scrolling
hu: _Vízszintes peremgörgetés

en: Help
hu: Súgó

en: Hide on start (useful to preload the shell)
hu: Elrejtés indításkor (hasznos a parancsértelmező előzetes betöltéséhez)

en: High
hu: Magas

en: Home folder
hu: Saját mappa

[ctx: Home folder]
en: Home
hu: Saját mappa

en: Hor_izontal two-finger scrolling
hu: Ví_zszintes kétujjas görgetés

en: Horizontal gradient
hu: Vízszintes színátmenet

en: Icons
hu: Ikonok

en: Icons only
hu: Csak ikonok

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
hu: Ha a gyorsbillentyűt a(z) „%s” funkcióhoz rendeli, akkor a(z) „%s” gyorsbillentyű letiltásra kerül.

en: Ignore Host List
hu: Mellőzött kiszolgálók listája

en: Ignored Hosts
hu: Mellőzött kiszolgálók

en: Image
hu: Kép

en: Image Viewer
hu: Képmegjelenítő

en: Image missing
hu: A kép hiányzik

en: Images
hu: Képek

en: Include _panel
hu: _Panel felvétele

en: Indian/Antananarivo
hu: Indiai-óceán/Antananarivo

en: Indian/Chagos
hu: Indiai-óceán/Chagos

en: Indian/Christmas
hu: Indiai-óceán/Karácsony-szk.

en: Indian/Cocos
hu: Indiai-óceán/Cocos

en: Indian/Comoro
hu: Indiai-óceán/Comoro

en: Indian/Kerguelen
hu: Indiai-óceán/Kerguelen

en: Indian/Mahe
hu: Indiai-óceán/Mahe

en: Indian/Maldives
hu: Indiai-óceán/Maldív-szk.

en: Indian/Mauritius
hu: Indiai-óceán/Mauritius

en: Indian/Mayotte
hu: Indiai-óceán/Mayotte

en: Indian/Reunion
hu: Indiai-óceán/Reunion

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
hu: Azt jelzi, hogy be kell-e zárni a parancsértelmezőt egy súgóművelet elvégzése után.

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
hu: Azt jelzi, hogy be kell-e zárni a parancsértelmezőt egy indítási művelet elvégzése után.

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
hu: Azt jelzi, hogy be kell-e zárni a parancsértelmezőt egy hozzáadás vagy eltávolítás művelet elvégzése után.

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
hu: Azt jelzi, hogy be kell-e zárni a parancsértelmezőt egy frissítés vagy eltávolítás művelet elvégzése után.

en: Info
hu: Infó

en: Install
hu: Telepítés

en: Install Failed
hu: A telepítés meghiúsult

en: Install multi-monitor settings for the whole system
hu: Többmonitoros beállítások telepítése az egész rendszer számára

en: Installation for theme "%s" failed.
hu: A(z) „%s” téma telepítése meghiúsult.

en: Installed
hu: Telepítve

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
hu: Témacsomagok telepítése az asztal különböző összetevőihez

en: Instant Messenger
hu: Azonnali üzenetküldő

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
hu: Nincs megfelelő jogosultsága téma telepítéséhez a következő helyre:
    %s

en: Interface
hu: Felület

en: Jump to Preferred Applications dialog
hu: Ugrás az Alapértelmezett alkalmazások párbeszédablakra

en: Jump to the Accessible Login dialog
hu: Ugrás az Akadálymentes bejelentkezés párbeszédablakra

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
hu: Ugrás a Billentyűzet akadálymentesítése párbeszédablakra

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
hu: Ugrás az Egér akadálymentesítése párbeszédablakra

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
hu: Csak alkalmazza a beállításokat, és lépjen ki (csak kompatibilitás; most már egy démon kezeli)

en: Keep Current Theme
hu: Jelenlegi téma megtartása

en: Key presses _repeat when key is held down
hu: Billentyű _ismétlése nyomva tartáskor

en: Keybinding
hu: Billentyűparancs

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
hu: A parancs hozzárendelve az egyéni billentyűparancshoz.

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
hu: Billentyűzet hangos akadálymentesítési visszajelzése

en: Keyboard Layout Options
hu: Billentyűzetkiosztás beállításai

en: Keyboard Preferences
hu: Billentyűzet beállításai

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Keyboard _model:
hu: Billentyűzet_modell:

en: Large
hu: Nagy

en: Launch calculator
hu: Számológép indítása

en: Launch email client
hu: E-mail kliens indítása

en: Launch help browser
hu: Súgóböngésző indítása

en: Launch media player
hu: Médialejátszó indítása

en: Launch settings
hu: Indítási beállítások

en: Launch web browser
hu: Webböngésző indítása

en: Layout
hu: Kiosztás

en: Layouts
hu: Kiosztások

en: Left
hu: Bal

en: Left (with menu)
hu: Bal (menüvel)

en: Left button
hu: Bal gomb

en: Left index finger
hu: Bal mutatóujj

en: Left little finger
hu: Bal kisujj

en: Left middle finger
hu: Bal középső ujj

en: Left ring finger
hu: Bal gyűrűsujj

en: Left thumb
hu: Bal hüvelykujj

en: List of keyboard layouts selected for usage
hu: A használatra kijelölt billentyűzetkiosztások listája

en: Lock screen
hu: Képernyő zárolása

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
hu: A képernyő zárolása bizonyos időtartam után, az ismétlődő billentyűzet-használat miatti sérülések megelőzéséért

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Long
hu: Hosszú

en: Low
hu: Alacsony

en: MATE Font Viewer
hu: MATE Betűkészlet-megjelenítő

en: MATE Theme %s correctly installed
hu: A(z) %s MATE téma telepítése sikeresen befejeződött

en: Mail Reader
hu: Levelezőprogram

en: Mate Theme Package
hu: Mate témacsomag

en: Maximize
hu: Maximalizálás

en: Maximize Horizontally
hu: Vízszintes maximalizálás

en: Maximize Vertically
hu: Függőleges maximalizálás

en: Menus and Toolbars
hu: Menük és eszköztárak

en: Metacity Preferences
hu: Metacity beállításai

en: Middle button
hu: Középső gomb

en: Minimize
hu: Minimalizálás

en: Mirror Screens
hu: Képernyők
    tükrözése

en: Mobility
hu: Mobilitás

en: Models
hu: Modellek

en: Monitor Preferences
hu: Monitor beállításai

en: More backgrounds URL
hu: További háttérképek URL

en: More themes URL
hu: További témák URL

en: Mouse
hu: Egér

en: Mouse Keys
hu: Egérbillentyűk

en: Mouse Orientation
hu: Egér elhelyezkedése

en: Mouse Preferences
hu: Egér beállításai

en: Move _Down
hu: M_ozgatás le

en: Move _Up
hu: Mozgatás _fel

en: Move the selected keyboard layout down in the list
hu: A kijelölt billentyűzetkiosztás lefelé mozgatása a listában

en: Move the selected keyboard layout up in the list
hu: A kijelölt billentyűzetkiosztás felfelé mozgatása a listában

en: Movement Key
hu: Mozgásbillentyű

en: Multimedia
hu: Multimédia

en: Multimedia Player
hu: Zenelejátszó

en: N_one
hu: _Nincs

en: Name
hu: Név

en: Network Proxy
hu: Hálózati proxy

en: Network Proxy Preferences
hu: Hálózati proxy beállításai

en: Network Servers
hu: Hálózati kiszolgálók

en: New
hu: Új

en: New Applications
hu: Új alkalmazások

en: New Document
hu: Új dokumentum

en: New Spreadsheet
hu: Új táblázat

en: New Windows
hu: Új ablakok

en: New shortcut...
hu: Új gyorsbillentyű…

en: New themes have been successfully installed.
hu: Az új témák sikeresen telepítve.

en: New windows u_se active window's layout
hu: A_z új ablakok az aktív ablakok elrendezését használják

en: Next track
hu: Következő szám

en: No Desktop Background
hu: Nincs asztalháttér

en: No Image
hu: Nincs kép

en: No matches found.
hu: Nincs találat.

en: No theme file location specified to install
hu: Nincs megadva a témafájl elérési útvonala a telepítéshez

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Átlagos

en: Off
hu: Ki

en: Office
hu: Iroda

en: On
hu: Be

en: Open a dialog to specify the color
hu: Párbeszédablak megnyitása a szín megadásához

en: Other
hu: Egyéb

en: Other finger:
hu: Más ujj:

en: Overwrite _All
hu: Összes _felülírása

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
hu: A PKEXEC_UID egész érték kell legyen

en: Pacific/Apia
hu: Csendes-óceán/Apia

en: Pacific/Auckland
hu: Csendes-óceán/Auckland

en: Pacific/Chatham
hu: Csendes-óceán/Chatham

en: Pacific/Easter
hu: Csendes-óceán/Húsvét-sziget

en: Pacific/Efate
hu: Csendes-óceán/Efate

en: Pacific/Enderbury
hu: Csendes-óceán/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
hu: Csendes-óceán/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
hu: Csendes-óceán/Fidzsi

en: Pacific/Funafuti
hu: Csendes-óceán/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
hu: Csendes-óceán/Galápagos-szk.

en: Pacific/Gambier
hu: Csendes-óceán/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
hu: Csendes-óceán/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
hu: Csendes-óceán/Guam

en: Pacific/Honolulu
hu: Csendes-óceán/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
hu: Csendes-óceán/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
hu: Csendes-óceán/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
hu: Csendes-óceán/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
hu: Csendes-óceán/Majuro

en: Pacific/Marquesas
hu: Csendes-óceán/Marquesas

en: Pacific/Midway
hu: Csendes-óceán/Midway

en: Pacific/Nauru
hu: Csendes-óceán/Nauru

en: Pacific/Niue
hu: Csendes-óceán/Niue

en: Pacific/Norfolk
hu: Csendes-óceán/Norfolk

en: Pacific/Noumea
hu: Csendes-óceán/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
hu: Csendes-óceán/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
hu: Csendes-óceán/Palau

en: Pacific/Pitcairn
hu: Csendes-óceán/Pitcairn

en: Pacific/Port_Moresby
hu: Csendes-óceán/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
hu: Csendes-óceán/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
hu: Csendes-óceán/Saipan

en: Pacific/Tahiti
hu: Csendes-óceán/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
hu: Csendes-óceán/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
hu: Csendes-óceán/Tongatapu

en: Pacific/Wake
hu: Csendes-óceán/Wake

en: Pacific/Wallis
hu: Csendes-óceán/Wallis

en: Panel icon
hu: Panelikon

en: Parent Window
hu: Szülő ablak

en: Parent window of the dialog
hu: A párbeszédablak szülő ablaka

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Place finger on reader
hu: Helyezze az ujját az olvasóra

en: Placement
hu: Elhelyezés

en: Play (or play/pause)
hu: Lejátszás (vagy lejátszás/szünet)

en: Please contact your system administrator for help.
hu: Segítségért keresse meg rendszergazdáját.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
hu: Írja be újra a jelszót a <b>Írja be újra a jelszót</b> mezőbe.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
hu: Írja be a jelszavát az <b>Új jelszó</b> mezőbe.

en: Pointer
hu: Egérmutató

en: Pointer Speed
hu: Mutató sebessége

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Preferred Applications
hu: Alapértelmezett alkalmazások

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
hu: A kijelölt billentyűzetkiosztás rajzának nyomtatása

en: Proxy Configuration
hu: Proxy beállításai

en: R_esolution
hu: _Felbontás:

en: R_otation:
hu: _Forgatás:

en: Re_fresh rate:
hu: F_rissítési frekvencia:

en: Remove from Favorites
hu: Eltávolítás a Kedvencek közül

en: Remove from Startup Programs
hu: Eltávolítás az Indítópultból

en: Remove the selected keyboard layout from the list
hu: A kijelölt billentyűzetkiosztás eltávolítása a listából

en: Rendering
hu: Megjelenítés

en: Repeat Keys
hu: Billentyűk ismétlése

en: Repeat keys speed
hu: Billentyűk ismétlésének sebessége

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
hu: A jelenlegi billentyűzetkiosztás-beállítások cseréje az alapértelmezettekre

en: Reset to De_faults
hu: Alapértelmezések _visszaállítása

en: Revert Font
hu: Betűkészlet visszaállítása

en: Right
hu: Jobb

en: Right (with menu)
hu: Jobb (menüvel)

en: Right button
hu: Jobb gomb

en: Right index finger
hu: Jobb mutatóujj

en: Right little finger
hu: Jobb kisujj

en: Right middle finger
hu: Jobb középső ujj

en: Right ring finger
hu: Jobb gyűrűsujj

en: Right thumb
hu: Jobb hüvelykujj

en: Roll up
hu: Felgördítés

en: Run at st_art
hu: Futtatás in_dításkor

en: SIZE
hu: MÉRET

en: S_ocks host:
hu: S_ocks kiszolgáló:

en: S_peed:
hu: S_ebesség:

en: S_uper (or "Windows logo")
hu: S_uper (vagy „Windows logó”)

en: Sa_me image in all monitors
hu: A_zonos kép minden monitoron

en: Save Theme As...
hu: Téma mentése másként…

en: Save _As...
hu: Mentés _másként…

en: Save _background image
hu: _Háttérkép mentése

en: Save _notification theme
hu: Figyelmeztetési téma me_ntése

en: Scale
hu: Kifeszített

en: Scrolling
hu: Görgetés

en: Search
hu: Keresés

en: Select Font
hu: Betűstílus kiválasztása

en: Select Image
hu: Kép kiválasztása

en: Select Theme
hu: Téma kiválasztása

en: Select a keyboard layout to be added to the list
hu: Válassza ki a listához adandó billentyűzetkiosztást

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
hu: Válassza ki a monitort a tulajdonságai módosításához, húzza az elhelyezésének megváltoztatásához.

en: Select finger
hu: Ujj kiválasztása

en: Select your default applications
hu: Alapértelmezett alkalmazások kiválasztása

en: Select your photo
hu: Válassza ki a fényképét

en: Set as primary
hu: Beállítás elődlegesként

en: Set your keyboard preferences
hu: Billentyűzet beállításai

en: Set your mouse preferences
hu: Egér beállításai

en: Set your network proxy preferences
hu: Hálózati proxy beállításai

en: Set your personal information
hu: Személyes információk beállítása

en: Set your window properties
hu: Az ablakok tulajdonságainak beállítása

en: Sets the selected monitor as primary.
hu: Kiválasztott monitor beállítása elsődlegesként.

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
hu: A m_utató helyének megjelenítése a Ctrl billentyű megnyomásakor

en: Short
hu: Rövid

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Show _icons in menus
hu: _Ikonok megjelenítése a menükben

en: Show _visual feedback for the alert sound
hu: Figyelmeztető hang vi_zuális jelzése

en: Show icons on buttons
hu: Ikonok megjelenítése a gombokon

en: Shut down
hu: Leállítás

en: Slide Show
hu: Diavetítés

en: Slow
hu: Lassú

en: Slow Keys
hu: Lassú billentyűk

en: Small
hu: Kicsi

en: Smoothing
hu: Simítás

en: Solid color
hu: Homogén szín

en: Sound
hu: Hang

en: Span
hu: Megnyújtás

en: Specify the filename of a theme to install
hu: Adja meg a telepítendő téma fájlnevét

en: Specify the name of the page to show (general)
hu: A megjelenítendő oldal neve (általános)

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
hu: Adja meg a megjelenítendő oldal nevét (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
hu: Adja meg a megjelenítendő oldal nevét (theme|background|fonts|interface)

en: Spreadsheet Editor
hu: Táblázatkezelő

en: Start %s
hu: %s indítása

en: Start the page with the accessibility settings showing
hu: Oldal indítása az akadálymentesítés beállításaival

en: Start the page with the typing break settings showing
hu: Oldal indítása a gépelési szünet beállításaival

en: Sticky Keys
hu: Ragadós billentyűk

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Stretch
hu: Nyújtás

en: Style
hu: Stílus

en: Sub_pixel (LCDs)
hu: _Képponton belül (LCD)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
hu: Simítás a _képponton belül (LCD)

en: Subpixel Order
hu: Sorrend a képponton belül

en: Swipe finger on reader
hu: Húzza le az ujját az olvasón

en: System
hu: Rendszer

en: System error: %s.
hu: Rendszerhiba: %s.

en: TEXT
hu: SZÖVEG

en: Take a break now (next in %dm)
hu: Tartson szünetet most (a következő %d perc múlva)

en: Take a break now (next in less than one minute)
hu: Tartson szünetet most (a következő egy percen belül)

en: Take a break!
hu: Tartson szünetet!

en: Task names and associated .desktop files
hu: Feladatnevek és hozzájuk tartozó .desktop fájlok

en: Terminal Emulator
hu: Terminálemulátor

en: Text
hu: Szöveg

en: Text Editor
hu: Szövegszerkesztő

en: Text below items
hu: Szöveg az elemek alatt

en: Text beside items
hu: Szöveg az elemek mellett

en: Text only
hu: Csak szöveg

en: Text to thumbnail (default: Aa)
hu: Bélyegkép szövege (alapértelmezés: Aa)

en: That password was incorrect.
hu: A jelszó hibás.

en: The %s utility is not installed.
hu: A(z) %s segédprogram nincs telepítve.

en: The MATE configuration tool
hu: A MATE beállítóeszköze

en: The current controls theme does not support color schemes.
hu: A felhasználói felület elemeinek jelenlegi témája nem támogatja a színsémákat.

en: The current theme suggests a background and a font.
hu: Az aktuális téma hátteret és betűkészletet is javasol.

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hu: Az aktuális téma hátteret és betűkészletet is javasol. Az utoljára alkalmazott betűkészlet-javaslat visszavonható.

en: The current theme suggests a background.
hu: Az aktuális téma hátteret is javasol.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hu: Az aktuális téma hátteret javasol. Az utoljára alkalmazott betűkészlet-javaslat visszavonható.

en: The current theme suggests a font.
hu: Az aktuális téma betűkészletet is javasol.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
hu: Az aktuális téma betűkészletet javasol. Az utoljára alkalmazott betűkészlet-javaslat visszavonható.

en: The current window manager is unsupported
hu: A jelenlegi ablakkezelő nem támogatott

en: The device is already in use.
hu: Az eszköz már használatban van.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
hu: Az utoljára alkalmazott betűkészlet-javaslat visszavonható.

en: The monitor configuration has been saved
hu: A monitorbeállítások mentve

en: The new password has already been used recently.
hu: Az új jelszót nemrég használta.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
hu: Az új jelszónak numerikus vagy speciális karaktereket kell tartalmaznia.

en: The old and new passwords are the same.
hu: A régi és új jelszavak megegyeznek.

en: The old and new passwords are too similar.
hu: A régi és új jelszavak túlságosan hasonlítanak.

en: The password is too short.
hu: A jelszó túl rövid.

en: The password is too simple.
hu: A jelszó túl egyszerű.

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
hu: A gyorsbillentyű („%s”) nem használható, mivel a gépelés lehetetlenné válna a billentyű használatával.
    Próbálkozzon a Control, Alt vagy Shift billentyűk valamelyikének egyidejű lenyomásával.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
hu: A gyorsbillentyű („%s”) már használatban van erre:
    „%s”

en: The source filename must be absolute
hu: A forrásfájl nevének abszolútnak kell lennie

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
hu: A vezérlőközpontban megjelenő (ezért lefordítandó) feladatnév, amelyet egy „;” elválasztó követ, majd a feladathoz elindítandó .desktop fájl fájlneve.

en: The theme "%s" has been installed.
hu: A(z) „%s” téma telepítve.

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
hu: A téma már létezik. Le kívánja cserélni?

en: The two passwords are not equal.
hu: A két jelszó nem egyezik.

en: The type of accelerator.
hu: A gyorsbillentyű típusa.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
hu: A gépelésfigyelő az értesítési területet használja információk megjelenítésére. Úgy tűnik, az Ön paneljén nincs értesítési terület. A panel helyi menüjében a „Hozzáadás” pont alatt az „Értesítési terület” elemet kiválasztva hozzáadhatja a panelhez.

en: Theme
hu: Téma

en: Theme Installer
hu: Tématelepítő

en: Theme Packages
hu: Témacsomagok

en: Theme cannot be deleted
hu: A téma nem törölhető

en: Theme name must be present
hu: A téma nevének jelen kell lennie

en: There was a problem while extracting the theme.
hu: Probléma lépett fel a téma kibontásakor.

en: There was an error displaying help: %s
hu: Hiba történt a súgó megjelenítése közben: %s

en: There was an error installing the selected file
hu: Hiba történt a kijelölt fájl telepítésekor

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
hu: A beállítások a következő bejelentkezés után kerülnek felhasználásra.

en: This font could not be displayed.
hu: Ez a betűkészlet nem jeleníthető meg.

en: This program can only be used by the root user
hu: Ezt a programot csak a root felhasználó használhatja

en: This program must only be run through pkexec(1)
hu: Ezt a programot a pkexec(1) segítségével kell futtatni

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
hu: A betűkészlet DPI értékének visszaállítása az Xserver által automatikusan érzékelt értékre.

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
hu: Ez a téma nem fog megfelelően megjelenni, mivel a szükséges „%s” GTK+ téma nincs telepítve.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
hu: Ez a téma nem fog megfelelően megjelenni, mivel a szükséges „%s” ikontéma nincs telepítve.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
hu: Ez a téma nem fog megfelelően megjelenni, mivel a szükséges „%s” ablakkezelő-téma nincs telepítve.

en: Thr_eshold:
hu: _Küszöbszint:

en: Three-finger click emulation:
hu: Háromujjas kattintás emuláció:

en: Thumbnail size (default: 128)
hu: Bélyegkép méret (alapértelmezett: 128)

en: Tile
hu: Mozaik

en: Time
hu: Idő

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Titlebar Action
hu: Címsorművelet

en: Titlebar Buttons
hu: Címsor gombok

en: To URI
hu: Az URI címbe

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
hu: A jelszó módosításához adja meg jelenlegi jelszavát az alábbi mezőben és kattintson a <b>Hitelesítés</b> gombra.
    A hitelesítés után írja be az új jelszót, ellenőrzésként írja be újra, majd kattintson a <b>Jelszó megváltoztatása</b> gombra.

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
hu: Gyorsbillentyű szerkesztéséhez kattintson a megfelelő sorra és nyomja le az új gyorsbillentyűt, vagy nyomja meg a Backspace billentyűt a törléshez.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
hu: Az ujjlenyomatos bejelentkezés engedélyezéséhez a(z) „%s” eszköz segítségével el kell mentenie az egyik ujjlenyomatát.

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
hu: Ablak áthelyezéséhez tartsa lenyomva ezt a billentyűt és húzza el az ablakot:

en: Too many custom shortcuts
hu: Túl sok egyéni gyorsbillentyű

en: Toolbar _button labels:
hu: Eszköztár gom_bfeliratok:

en: Total URIs
hu: URI címek összesen

en: Total number of URIs
hu: URI címek teljes száma

en: Touchpad
hu: Érintőtábla

en: Two-finger click emulation:
hu: Kétujjas kattintás emuláció:

en: Type
hu: Típus

en: Typing Break
hu: Gépelési szünet

en: Typing Monitor
hu: Gépelésfigyelő

en: URI currently transferring from
hu: Letöltés a következő URI címből

en: URI currently transferring to
hu: Feltöltés a következő URI címre

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
hu: További hátterek letöltésére használt URL. Ha nincs megadva, a hivatkozás nem jelenik meg.

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
hu: További asztali témák letöltésére használt URL. Ha nincs megadva, a hivatkozás nem jelenik meg.

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
hu: _Ablakok kiválasztásának megszüntetése, ha az egér elhagyja a területét

en: U_sername:
hu: _Felhasználónév:

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
hu: A következő hiba miatt nem hozható fel a gépelési szünet tulajdonságai párbeszédablak: %s

en: Unable to launch %s: %s
hu: A(z) %s nem futtatható: %s

en: Unable to launch backend
hu: A háttér nem indítható

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
hu: Nem sikerült elindítani a „mate-settings-daemon” beállításkezelőt.
    A MATE beállításkezelő futása nélkül néhány beállításnak nem lesz hatása. Ez a D-Busszal kapcsolatos problémát jelezhet, vagy egy nem MATE (pl. KDE) beállításkezelő már fut, és ütközik a MATE beállításkezelővel.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Upside Down
hu: Fejjel lefelé

en: Upside-down
hu: Fejjel lefelé

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
hu: Használat: %s FORRÁS_FÁJL CÉL_NÉV
    
    Ez a program egy RANDR profilt telepít többmonitoros gépekhez egy
    rendszerszintű helyre. Az eredményül kapott profil akkor kerül felhasználásra
    amikor a mate-settings-daemon futtatja a RANDR bővítményt.
    
    FORRÁS_FÁJL – egy teljes útvonalnév, általában /home/felhasználó/.config/monitors.xml
    
    CÉL_NÉV – a telepített fájl relatív neve. Ez kerül a RANDR beállítások
                rendszerszintű könyvtárába, így az eredmény általában
                %s/CÉL_NÉV

en: User name:
hu: Felhasználónév:

en: V_ertical two-finger scrolling
hu: Függő_leges kétujjas görgetés

en: Vendors
hu: Szállítók

en: Version
hu: Verzió

en: Vertical gradient
hu: Függőleges színátmenet

en: Video Player
hu: Videolejátszó

en: View and edit keyboard layout options
hu: Billentyűzetkiosztás beállításainak megjelenítése és szerkesztése

en: View fonts on your system
hu: A rendszer betűkészleteinek megtekintése

en: Visual
hu: Vizuális

en: Visual cues for sounds
hu: Vizuális jelzések hangokra

en: Volume down
hu: Halkítás

en: Volume mute
hu: Némítás

en: Volume up
hu: Hangosítás

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
hu: Figyelem: a többujjas emuláció letilthatja a szoftveres gombokat.

en: Web Browser
hu: Webböngésző

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
hu: A gombokon megjelenjenek-e ikonok a gombok szövege mellett

en: Window Border
hu: Ablakkeret

en: Window Preferences
hu: Az ablak beállításai

en: Window Selection
hu: Ablakkijelölés

en: Window Snapping
hu: Ablakigazítás

en: Windows
hu: Ablakok

en: Word Processor
hu: Szövegszerkesztő

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
hu: Szeretné alkalmazni most, vagy megtartja a jelenlegi témát?

en: Would you like to delete this theme?
hu: Törölni kívánja ezt a témát?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
hu: Írta: Richard Hult <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
hu: Nem jogosult az eszköz elérésére. Keresse meg a rendszergazdáját.

en: Your filter "%s" does not match any items.
hu: A megadott szűrőre („%s”) nincs találat.

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
hu: Az ujjlenyomata sikeresen mentve. Mostantól bejelentkezhet az ujjlenyomat-olvasója segítségével.

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
hu: A jelszava megváltozott a kezdeti bejelentkezés óta! Jelentkezzen be újra.

en: Your password has been changed.
hu: A jelszó módosítva.

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: [WALLPAPER...]
hu: [HÁTTÉRKÉP…]

en: _Acceleration:
hu: _Gyorsítás:

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
hu: Az _akadálymentesítési szolgáltatások gyorsbillentyűkkel kapcsolhatók be és ki

en: _Add...
hu: Ú_j...

en: _Alt
hu: Al_t

en: _Application font:
hu: _Alkalmazás betűkészlete:

en: _Authenticate
hu: _Hitelesítés

en: _Break interval lasts:
hu: Szünet _időtartama:

en: _Browse applications...
hu: Alkalmazások _tallózása...

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Country:
hu: _Ország:

en: _Delay:
hu: _Késleltetés:

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Delete Fingerprints
hu: Ujjlenyomatok _törlése

en: _Description:
hu: _Leírás:

en: _Details
hu: _Részletek

en: _Detect monitors
hu: _Monitorok felismerése

en: _Document font:
hu: _Dokumentum betűkészlete:

en: _Editable menu shortcut keys
hu: Sz_erkeszthető billenytűparancsok

en: _Enable assistive technologies
hu: A_kadálymentesítés engedélyezése

en: _FTP proxy:
hu: _FTP-proxy:

en: _File
hu: _Fájl

en: _Fixed width font:
hu: _Rögzített szélességű betűkészlet:

en: _Full
hu: _Teljes

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Ignore fast duplicate keypresses
hu: Ismételt _leütések figyelmen kívül hagyása

en: _Input boxes:
hu: Be_meneti mezők:

en: _Install...
hu: Tele_pítés…

en: _Keyboard Accessibility
hu: Bille_ntyűzet akadálymentesítése

en: _Language:
hu: Nye_lv:

en: _Latch modifiers when pressed twice
hu: Módosítók _zárolása kétszeri megnyomáskor

en: _Left-handed
hu: B_alkezes

en: _Lock screen to enforce typing break
hu: Képernyő záro_lása a gépelési szünet kikényszerítéséhez

en: _Medium
hu: Kö_zepes

en: _Models:
hu: _Modellek:

en: _Monochrome
hu: _Fekete-fehér

en: _Mouse Accessibility
hu: _Egér akadálymentesítése

en: _Name:
hu: _Név:

en: _New
hu: Ú_j

en: _New password:
hu: Új jels_zó:

en: _None
hu: _Nincs

en: _Only accept long keypresses
hu: _Csak a hosszan lenyomott billentyűk elfogadása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Options...
hu: B_eállítások…

en: _Overwrite
hu: _Felülírás

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: _Pointer can be controlled using the keypad
hu: A m_utató irányítható a numerikus billentyűzetről

en: _Postpone Break
hu: _Szünet elhalasztása

en: _Preferred Applications
hu: _Alapértelmezett alkalmazások

en: _Print
hu: _Nyomtatás

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Reassign
hu: _Társítás

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: _Reset to Defaults
hu: _Alapértelmezések visszaállítása

en: _Resolution:
hu: _Felbontás:

en: _Retype new password:
hu: Írja b_e újra a jelszót:

en: _Right-handed
hu: J_obbkezes

en: _Run at start
hu: Futtatás in_dításkor

en: _Save
hu: _Mentés

en: _Secure HTTP proxy:
hu: Bi_ztonságos HTTP-proxy:

en: _Select windows when the mouse moves over them
hu: _Ablakok kiválasztása, ha az egér föléjük ér

en: _Selected items:
hu: Ki_választott elemek:

en: _Sensitivity:
hu: Érzéke_nység:

en: _Separate layout for each window
hu: Külön _kiosztás minden ablaknak

en: _Show monitors in panel
hu: Mo_nitorok megjelenítése a panelen

en: _Show...
hu: _Megjelenítés…

en: _Simulate simultaneous keypresses
hu: _Egyidejű billentyűlenyomások szimulálása

en: _Size:
hu: _Méret:

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: _Slight
hu: _Enyhe

en: _Speed:
hu: _Sebesség:

en: _Style:
hu: Stíl_us:

en: _Timeout:
hu: _Időtúllépés:

en: _Tooltips:
hu: _Eszköztippek:

en: _Type to test settings:
hu: Beállítások ki_próbálása:

en: _Variants:
hu: _Változatok:

en: _Vendors:
hu: S_zállítók:

en: _Vertical edge scrolling
hu: _Függőleges peremgörgetés

en: _Window title font:
hu: Ablak _címsorának betűkészlete:

en: _Windows:
hu: _Ablakok:

en: _Work interval lasts:
hu: _Munka időtartama:

en: filename
hu: fájlnév

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
hu: Ha igaz, a vezérlőközpont automatikusan bezárul egy „Gyakori feladat” aktiválásakor.

en: mate-control-center;MATE;personal;information;
hu: mate-vezérlőpult;MATE;személyes;információ

en: minutes
hu: perc

en: multiple sizes
hu: több méret

en: open file
hu: fájl megnyitása

en: open pid file failed
hu: PID fájl megnyitása sikertelen

en: page
hu: oldal

en: pixel | pixels
hu[0]: képpont
hu[1]: képpont

en: read file
hu: fájl olvasása

en: read pid file failed
hu: PID fájl olvasása sikertelen

en: seconds
hu: másodperc

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
hu: %s - %s

en: unknown
hu: ismeretlen

en: write file
hu: fájl írása

en: write pid file failed
hu: PID fájl írása sikertelen
