mate-control-center 1.27.0 - en to sv translation catalogue (1057 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
sv: "%s" verkar inte vara ett giltigt tema.

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
sv: "%s" verkar inte vara ett giltigt tema. Den kan vara en temamotor som du behöver kompilera.

en: %d %s by %d %s
sv: %d %s gånger %d %s

en: %s key is empty
sv: %s nyckeln är tom

en: %s must be a directory
sv: %s måste vara en katalog

en: %s must be a regular file
sv: %s måste vara en vanlig fil

en: %s must be owned by you
sv: %s måste ägas av dig

en: %s must not have any directory components
sv: %s får inte ha några katalogkomponenter

en: - MATE Default Applications
sv: - MATE-standardprogram

en: - MATE Keyboard Preferences
sv: - Tangentbordsinställningar för MATE

en: - MATE Mouse Preferences
sv: - Musinställningar för MATE

en: <Unknown Action>
sv: <Okänd åtgärd>

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
sv: <b>%s</b>
    %s
    Mapp: %s
    Artist: %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
sv: <b>%s</b>
    %s, %s
    Mapp: %s
    Artist: %s

en: <b>Di_rect internet connection</b>
sv: <b>Di_rektanslutning till Internet</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
sv: <b>A_utomatisk konfiguration av proxyserver</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
sv: <b>_Manuell konfiguration av proxyserver</b>

en: <b>_Use authentication</b>
sv: <b>_Använd autentisering</b>

en: A computer break reminder.
sv: En datorpauspåminnare.

en: A system error has occurred
sv: Ett systemfel har inträffat

en: About %s
sv: Om %s

en: About Me
sv: Om mig

en: Accel Mode
sv: Snabbtangentsläge

en: Accelerator key
sv: Snabbtangent

en: Accelerator keycode
sv: Snabbtangentskod

en: Accelerator modifiers
sv: Snabbtangentsmodifierare

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Accessible Lo_gin
sv: Hjälpmedelsinlo_ggning

en: Action
sv: Åtgärd

en: Adaptive
sv: Adaptiv

en: Add Wallpaper
sv: Lägg till bakgrundsbild

en: Add new f_ont...
sv: Lägg till nytt t_ypsnitt...

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add to Startup Programs
sv: Lägg till i uppstartsprogram

en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Alger

en: Africa/Asmara
sv: Afrika/Asmara

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Juba
sv: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lomé

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/São_Tomé

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Fonts
sv: Alla typsnitt

en: All files
sv: Alla filer

en: All_ow postponing of breaks
sv: Till_åt uppskjutning av pauser

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
sv: Amerika/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
sv: Amerika/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/Cordoba
sv: Amerika/Argentina/Cordoba

en: America/Argentina/Jujuy
sv: Amerika/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
sv: Amerika/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
sv: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
sv: Amerika/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
sv: Amerika/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
sv: Amerika/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
sv: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Ushuaia
sv: Amerika/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Atikokan
sv: Amerika/Atikokan

en: America/Bahia
sv: Amerika/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
sv: Amerika/Bahia_Banderas

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa_Vísta

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Campo_Grande
sv: Amerika/Campo_Grande

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Creston
sv: Amerika/Creston

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacão

en: America/Danmarkshavn
sv: Amerika/Danmarkshamn

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Fort_Nelson
sv: Amerika/Fort_Nelson

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Tell_City
sv: Amerika/Indiana/Tell_City

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Kralendijk
sv: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/Lower_Princes
sv: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Matamoros
sv: Amerika/Matamoros

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlán

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Merida

en: America/Metlakatla
sv: Amerika/Metlakatla

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
sv: Amerika/Norddakota/Centrala

en: America/Ojinaga
sv: Amerika/Ojinaga

en: America/Panama
sv: Amerika/Panamá

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Punta_Arenas
sv: Amerika/Punta_Arenas

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio_Branco

en: America/Santarem
sv: Amerika/Santarem

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/Sitka
sv: Amerika/Sitka

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Toronto
sv: Amerika/Toronto

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: An internal error occurred
sv: Ett internt fel har inträffat

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Macquarie
sv: Antarktis/Macquarie

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/Rothera
sv: Antarktis/Rothera

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance Preferences
sv: Inställningar för utseende

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
sv: Tillämpar den aktuella konfigurationen för andra MATE-användare på datorn. Observera att detta inte påverkar inloggningsskärmar eller andra skrivbordsmiljöer.

en: Apply Background
sv: Tillämpa bakgrund

en: Apply Font
sv: Tillämpa typsnitt

en: Apply New Theme
sv: Använd nytt tema

en: Apply system-wide
sv: Verkställ för hela systemet

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Alma-ata

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Ashgabat

en: Asia/Atyrau
sv: Asien/Atyraw

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Barnaul
sv: Asien/Barnaul

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bisjkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Chita
sv: Asien/Chita

en: Asia/Choibalsan
sv: Asien/Choibalsan

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Famagusta
sv: Asien/Famagusta

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Hebron
sv: Asien/Hebron

en: Asia/Ho_Chi_Minh
sv: Asien/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kathmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Khandyga
sv: Asien/Khandyga

en: Asia/Kolkata
sv: Asien/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macau
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novokuznetsk
sv: Asien/Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
sv: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
sv: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Qostanay
sv: Asien/Kostanay

en: Asia/Qyzylorda
sv: Asien/Kzyl-Orda

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Sakhalin
sv: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Söul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Srednekolymsk
sv: Asien/Srednekolymsk

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Tehran

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Tomsk
sv: Asien/Tomsk

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürumqi

en: Asia/Ust-Nera
sv: Asien/Ust-Njera

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yangon
sv: Asien/Yangon

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Jerevan

en: Assign shortcut keys to commands
sv: Associera snabbtangenter med kommandon

en: Assistive Technologies
sv: Hjälpmedelsteknik

en: Assistive Technologies Preferences
sv: Inställningar för hjälpmedelsfunktioner

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Kap_Verde

en: Atlantic/Faroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlanten/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/Sydgeorgia

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Audio _Feedback...
sv: Ljud_återkoppling...

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Currie
sv: Australien/Currie

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Authenticated!
sv: Autentiserad!

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
sv: Autentisering krävs för att installera inställningar för flera skärmar för alla användare

en: Autoconfiguration _URL:
sv: _URL för automatisk konfiguration:

en: Automatic detection:
sv: Automatisk identifikation

en: Back
sv: Tillbaka

en: Background
sv: Bakgrund

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
sv: Pip när _hjälpmedelsfunktioner slås på eller av

en: Beep when a _modifier key is pressed
sv: Pip när en _modifierartangent trycks ned

en: Beep when a _toggle key is pressed
sv: Pip när en _växlingstangent trycks ned

en: Beep when a key is pr_essed
sv: Pip när en tangent tr_ycks ned

en: Beep when a key is reje_cted
sv: Pip när en tangent för_kastas

en: Beep when key is _accepted
sv: Pip när tangent a_ccepteras

en: Beep when key is _rejected
sv: Pip när tangent f_örkastas

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Best _shapes
sv: Bästa _former

en: Best co_ntrast
sv: Bästa ko_ntrast

en: Bounce Keys
sv: Studsande tangenter

en: Buttons
sv: Knappar

en: By _country
sv: Efter _land

en: By _language
sv: Efter s_pråk

en: C_olors:
sv: Fär_ger:

en: C_ommand:
sv: K_ommando:

en: C_ustomize...
sv: A_npassa...

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot install theme
sv: Kan inte installera tema

en: Center
sv: Centrera

en: Centre _new windows
sv: Centrera _nya fönster

en: Change Passwo_rd...
sv: Byt löseno_rd...

en: Change pa_ssword
sv: Byt lö_senord

en: Change password
sv: Byt lösenord

en: Change resolution and position of monitors and projectors
sv: Ändra upplösning och position för skärmar och projektorer

en: Change your password
sv: Byt ditt lösenord

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
sv: Ändringar för aktivering av hjälpmedelsteknik kommer att börja gälla nästa gång du loggar in.

en: Check if breaks are allowed to be postponed
sv: Kryssa i om pauser ska tillåtas att avbrytas

en: Checking password...
sv: Kontrollerar lösenord...

en: Child exited unexpectedly
sv: Barnprocess avslutades oväntat

en: Choose a Keyboard Model
sv: Välj en tangentbordsmodell

en: Choose a Layout
sv: Välj en layout

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
sv: Välj vilka hjälpmedelsfunktioner som ska aktiveras när du loggar in

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
sv: Klicka på <b>Byt lösenord</b> för att byta ditt lösenord.

en: Click the button to edit time zone.
sv: Klicka på knappen för att ändra tidszon.

en: Close and _Log Out
sv: Stäng och _logga ut

en: Close the control-center when a task is activated
sv: Stäng kontrollpanelen när en funktion aktiveras

en: Colors
sv: Färger

en: Command
sv: Kommando

en: Command associated with a custom keybinding.
sv: Kommando associerad med en anpassad genväg.

en: Common Tasks
sv: Allmänna funktioner

en: Compositing Manager
sv: Kompositeringshanterare

en: Con_firm
sv: Bek_räfta

en: Configure MATE settings
sv: Konfigurera MATE-inställningar

en: Control Center
sv: Kontrollpanel

en: Controls
sv: Kontroller

en: Copying '%s'
sv: Kopierar "%s"

en: Copying file: %u of %u
sv: Kopierar fil: %u av %u

en: Copying files
sv: Kopierar filer

en: Could not access '%s' device
sv: Kunde inte komma åt enheten "%s"

en: Could not access any fingerprint readers
sv: Kunde inte komma åt några fingeravtrycksläsare

en: Could not detect displays
sv: Kunde inte detektera display

en: Could not get information for %s: %s
sv: Kunde inte få information för %s: %s

en: Could not get screen information
sv: Kunde inte få tag på skärminformation

en: Could not get session bus while applying display configuration
sv: Kunde inte få tag på sessionsbussen under verkställning av skärmkonfigurationen

en: Could not install theme engine
sv: Kunde inte installera temamotor

en: Could not open %s/%s: %s
sv: Kunde inte öppna %s/%s: %s

en: Could not open %s: %s
sv: Kunde inte öppna %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s

en: Could not save the monitor configuration
sv: Kunde inte spara skärmkonfigurationen

en: Could not set the default configuration for monitors
sv: Kunde inte ställa in standardkonfiguration för skärmar

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
sv: Kunde inte stänga ner backend_stdin IO-kanal: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
sv: Kunde inte stänga ner backend_stdout IO-kanal: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
sv: Kunde inte starta fingeravläsning på enheten "%s"

en: Create pid file failed
sv: Skapande av pid-fil misslyckades

en: Current URI index
sv: Aktuellt URI-index

en: Current URI index - starts from 1
sv: Aktuellt URI-index - börjar med 1

en: Current _password:
sv: Aktuellt _lösenord:

en: Cursor Blinking
sv: Markörblinkning

en: Cursor _blinks in text fields
sv: Markören _blinkar i textfält

en: Cursor blinks speed
sv: Hastighet för markörblinkning

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Shortcut
sv: Anpassad genväg

en: Custom Shortcuts
sv: Anpassade genvägar

en: Customize Theme
sv: Anpassa tema

en: Customize the look of the desktop
sv: Anpassa utseendet för skrivbordet

en: D_elay:
sv: _Fördröjning:

en: D_etails...
sv: D_etaljer...

en: Date
sv: Datum

en: Default
sv: Standard

en: Default Pointer
sv: Standardmuspekare

en: Delete registered fingerprints?
sv: Ta bort registrerade fingeravtryck?

en: Des_ktop font:
sv: S_krivbordstypsnitt:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description associated with a custom keybinding.
sv: Beskrivning associerad med en anpassad tangentbindning.

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
sv: Inakti_vera klistriga tangenter om två tangenter trycks ned samtidigt

en: Disable _Fingerprint Login...
sv: Inaktivera _fingeravtrycksinloggning...

en: Disable touchpad _while typing
sv: Inaktivera pekplatta _under skrivning

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Displays
sv: Bildskärmar

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
sv: Vill du ta bort dina registrerade fingeravtryck så att fingeravtrycksinloggning inaktiveras?

en: Do you want to install it again?
sv: Vill du installera det igen?

en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

en: Documents
sv: Dokument

en: Don't check whether the notification area exists
sv: Kontrollera inte huruvida notifieringsytan finns eller inte

en: Done!
sv: Färdigt!

en: Dots per inch (DPI):
sv: Punkter per tum (DPI)

en: Double-Click Timeout
sv: Tidsgräns för dubbelklick

en: Drag and Drop
sv: Dra och släpp

en: Duration of the break when typing is disallowed
sv: Längd på paus när skrivande inte tillåts

en: Duration of work before forcing a break
sv: Längd på arbete innan paus

en: Edit
sv: Redigera

en: Eject
sv: Mata ut

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
sv: Aktiverar användningen av en emulerad mittenknapp när vänster och höger musknapp trycks ned samtidigt.

en: Enable Fingerprint Login
sv: Aktivera fingeravtrycksinloggning

en: Enable _Fingerprint Login...
sv: Aktivera _fingeravtrycksinloggning...

en: Enable _mouse clicks with touchpad
sv: Aktivera mus_klick med pekplatta

en: Enable _natural scrolling
sv: Aktivera _naturlig rullning

en: Enable _touchpad
sv: Aktivera _pekplatta

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Enable middlemouse paste
sv: Aktivera inklistring via mitten-knapp

en: Enable software _compositing window manager
sv: Aktivera mjukvarubaserad _kompositerande fönsterhanterare

en: Enable window _tiling
sv: Aktivera fönsterkakling

en: Error saving the new shortcut
sv: Fel vid sparande av ny genväg

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Astrakhan
sv: Europa/Astrakhan

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Busingen
sv: Europa/Büsingen

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Kirov
sv: Europa/Kirov

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
sv: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Saratov
sv: Europa/Saratov

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Ulyanovsk
sv: Europa/Ulyanovsk

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjgorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporozje

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: Exit shell on add or remove action performed
sv: Avsluta skalet när en lägg till- eller ta bort-åtgärd genomförs

en: Exit shell on help action performed
sv: Avsluta skalet när en hjälpåtgärd genomförs

en: Exit shell on start action performed
sv: Avsluta skalet när en startåtgärd genomförs

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
sv: Avsluta skalet när en uppgraderings- eller avinstallationsåtgärd genomförs

en: Eye candy added by Anders Carlsson
sv: Ögongodis tillagt av Anders Carlsson

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
sv: TYPSNITTSFIL UTDATAFIL

en: Failed to create temporary directory
sv: Misslyckades med att skapa temporär katalog

en: Fast
sv: Snabb

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan. Vill du skriva över den?

en: File Chooser
sv: Filväljare

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: File System
sv: Filsystem

en: Flash _window titlebar
sv: Blinka _fönstrets titellist

en: Flash entire _screen
sv: Blinka hela _skärmen

en: Font Rendering Details
sv: Typsnittsrenderingsdetaljer

en: Font Viewer
sv: Typsnittsvisare

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Fraction completed
sv: Del färdig

en: Fraction of transfer currently completed
sv: Del av överföringen som för tillfället är färdig

en: From URI
sv: Från-URI

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: General
sv: Allmänt

en: Get more backgrounds online
sv: Hämta fler bakgrundsbilder på nätet

en: Get more themes online
sv: Hämta fler teman på nätet

en: Gra_yscale
sv: Gr_åskala

en: Groups
sv: Grupper

en: HTTP Proxy Details
sv: Detaljer för HTTP-proxyserver

en: H_TTP proxy:
sv: H_TTP-proxyserver:

en: H_orizontal edge scrolling
sv: Horisontell kantrullning

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide on start (useful to preload the shell)
sv: Dölj vid uppstart (användbart för att förinläsa skalet)

en: High
sv: Hög

en: Hinting
sv: Hintning

en: Home folder
sv: Hemmapp

[ctx: Home folder]
en: Home
sv: Hem

en: Hor_izontal two-finger scrolling
sv: Horisontell tvåfingersrullning

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell gradient

en: Icons
sv: Ikoner

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
sv: Om du omtilldelar genvägen till "%s" kommer genvägen "%s" att inaktiveras.

en: Ignore Host List
sv: Ignorerade värdar

en: Ignored Hosts
sv: Ignorerade värdar

en: Image
sv: Bild

en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: Image missing
sv: Bild saknas

en: Images
sv: Bilder

en: Include _panel
sv: Inkludera _panel

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska_Oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska_Oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska_Oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska_Oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska_Oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska_Oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska_Oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska_Oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska_Oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska_Oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska_Oceanen/Réunion

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
sv: Indikerar huruvida skalet ska stängas när en hjälpåtgärd genomförs.

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
sv: Indikerar huruvida skalet ska stängas när en startåtgärd genomförs.

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
sv: Indikerar huruvida skalet ska stängas när en lägg till- eller ta bort-åtgärd genomförs.

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
sv: Indikerar huruvida skalet ska stängas när en uppgradering- eller avinstallationsåtgärd genomförs.

en: Info
sv: Information

en: Install
sv: Installera

en: Install Failed
sv: Installationen misslyckades

en: Install multi-monitor settings for the whole system
sv: Installera inställningar för flera skärmar för hela systemet

en: Installation for theme "%s" failed.
sv: Installation av temat "%s" misslyckades.

en: Installed
sv: Installerat

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
sv: Installerar temapaket för diverse delar av skrivbordet

en: Instant Messenger
sv: Snabbmeddelande

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
sv: Otillräckliga rättigheter för att installera temat i:
    %s

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Jump to Preferred Applications dialog
sv: Hoppa till Föredragna program

en: Jump to the Accessible Login dialog
sv: Hoppa till Hjälpmedelsinloggning

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
sv: Hoppa till Tangentbordshjälpmedel

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
sv: Hoppa till Mushjälpmedel

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
sv: Verkställ bara ändringar och avsluta (endast för kompatibilitet; hanteras nu av demon)

en: Keep Current Theme
sv: Behåll aktuellt tema

en: Key presses _repeat when key is held down
sv: Tangenttryckningar _upprepar då tangent hålls ned

en: Keybinding
sv: Tangentbindning

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
sv: Tangentbindning associerad med en anpassad genväg.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
sv: Ljudåterkoppling för tangentbordshjälpmedel

en: Keyboard Layout Options
sv: Alternativ för tangentbordslayout

en: Keyboard Preferences
sv: Tangentbordsinställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard _model:
sv: Tangentbords_modell:

en: Large
sv: Stor

en: Launch calculator
sv: Starta miniräknare

en: Launch email client
sv: Starta e-postklient

en: Launch help browser
sv: Starta hjälpvisare

en: Launch media player
sv: Starta mediaspelare

en: Launch settings
sv: Starta inställningar

en: Launch web browser
sv: Starta webbläsare

en: Layouts
sv: Layouter

en: Left
sv: Vänster

en: Left (with menu)
sv: Vänster (med meny)

en: Left button
sv: Vänster knapp

en: Left index finger
sv: Vänster pekfinger

en: Left little finger
sv: Vänster lillfinger

en: Left middle finger
sv: Vänster långfinger

en: Left ring finger
sv: Vänster ringfinger

en: Left thumb
sv: Vänster tumme

en: List of keyboard layouts selected for usage
sv: Lista över tangentbordslayouter valda för användning

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
sv: Lås skärmen efter en viss tid för att förhindra förslitningsskador från tangentbordsanvändning

en: Log out
sv: Logga ut

en: Long
sv: Lång

en: Low
sv: Låg

en: MATE Font Viewer
sv: MATE Typsnittsvisare

en: MATE Theme %s correctly installed
sv: MATE-temat %s installerades

en: Mail Reader
sv: E-postläsare

en: Mate Theme Package
sv: Mate-temapaket

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize Horizontally
sv: Maximera horisontellt

en: Maximize Vertically
sv: Maximera vertikalt

en: Menus and Toolbars
sv: Menyer och Verktygsfält

en: Metacity Preferences
sv: Inställningar för Metacity

en: Middle button
sv: Mittenknapp

en: Minimize
sv: Minimera

en: Mirror Screens
sv: Spegla skärmar

en: Mobility
sv: Rörlighet

en: Models
sv: Modeller

en: Monitor Preferences
sv: Skärminställningar

en: Monitor: %s
sv: Skärm: %s

en: More backgrounds URL
sv: URL för fler bakgrundsbilder

en: More themes URL
sv: URL för fler teman

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Keys
sv: Mustangenter

en: Mouse Orientation
sv: Musorientering

en: Mouse Preferences
sv: Musinställningar

en: Move _Down
sv: Flytta _nedåt

en: Move _Up
sv: Flytta _uppåt

en: Move the selected keyboard layout down in the list
sv: Flytta markerad tangentbordslayout nedåt i listan

en: Move the selected keyboard layout up in the list
sv: Flytta markerad tangentbordslayout uppåt i listan

en: Movement Key
sv: Förflyttningstangent

en: Multimedia Player
sv: Multimediaspelare

en: N_one
sv: I_ngen

en: Name
sv: Namn

en: Network Proxy
sv: Nätverksproxyserver

en: Network Proxy Preferences
sv: Inställningar för nätverksproxyserver

en: Network Servers
sv: Nätverksservrar

en: New
sv: Nytt

en: New Applications
sv: Nya program

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: New Spreadsheet
sv: Nytt kalkylblad

en: New Windows
sv: Nya fönster

en: New shortcut...
sv: Ny genväg...

en: New themes have been successfully installed.
sv: Nya teman har installerats.

en: New windows u_se active window's layout
sv: Nya fönster a_nvänder layouten för aktivt fönster

en: Next track
sv: Nästa spår

en: No Desktop Background
sv: Ingen skrivbordsbakgrund

en: No Image
sv: Ingen bild

en: No matches found.
sv: Inga sökträffar hittades.

en: No theme file location specified to install
sv: Ingen temafilplats angiven för installation

en: None
sv: Ingen

en: Off
sv: Av

en: Office
sv: Kontor

en: On
sv: På

en: Open a dialog to specify the color
sv: Öppna ett dialogfönster för att ange färgen

en: Other
sv: Övrigt

en: Other finger:
sv: Annat finger:

en: Overwrite _All
sv: Skriv över _alla

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
sv: PKEXEC_UID måste ställas in till ett heltalsvärde

en: Pacific/Apia
sv: Stilla_Havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla_Havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla_Havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stilla_Havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla_Havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla_Havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla_Havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla_Havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla_Havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla_Havet/Galápagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla_Havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla_Havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla_Havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla_Havet/Honolulu

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla_Havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla_Havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla_Havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla_Havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla_Havet/Marquesas

en: Pacific/Midway
sv: Stilla_Havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla_Havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla_Havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla_Havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla_Havet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla_Havet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla_Havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla_Havet/Pitcairn

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla_Havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla_Havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla_Havet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla_Havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla_Havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla_Havet/Tongatapu

en: Pacific/Wake
sv: Stilla_Havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla_Havet/Wallis

en: Panel icon
sv: Panelikon

en: Parent Window
sv: Föräldrafönster

en: Parent window of the dialog
sv: Föräldrafönster för dialogen

en: Pause playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Place finger on reader
sv: Placera finger på läsaren

en: Placement
sv: Placering

en: Play (or play/pause)
sv: Spela (eller spela/gör paus)

en: Please contact your system administrator for help.
sv: Kontakta din systemadministratör för hjälp.

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
sv: Skriv in ditt lösenord igen i fältet <b>Ange ditt nya lösenord igen</b>.

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
sv: Skriv in ditt lösenord i fältet <b>Nytt lösenord</b>.

en: Pointer
sv: Muspekare

en: Pointer Speed
sv: Pekarhastighet

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferred Applications
sv: Föredragna program

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Preview:
sv: Förhandsgranska:

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
sv: Skriv ut ett diagram för markerad tangentbordslayout

en: Proxy Configuration
sv: Konfiguration av proxyserver

en: R_esolution
sv: Upplösning

en: Re_fresh rate:
sv: Uppdater_ingsfrekvens:

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Remove from Startup Programs
sv: Ta bort från uppstartsprogram

en: Remove the selected keyboard layout from the list
sv: Ta bort markerad tangentbordslayout från listan

en: Repeat Keys
sv: Upprepningstangenter

en: Repeat keys speed
sv: Tangentupprepnings_hastighet:

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
sv: Ersätt aktuella inställningar för tangentbordslayout med
    standardinställningarna

en: Reset to De_faults
sv: Återställ till s_tandardvärden

en: Revert Font
sv: Återställ typsnitt

en: Right
sv: Höger

en: Right (with menu)
sv: Höger (med meny)

en: Right button
sv: Höger knapp

en: Right index finger
sv: Höger pekfinger

en: Right little finger
sv: Höger lillfinger

en: Right middle finger
sv: Höger långfinger

en: Right ring finger
sv: Höger ringfinger

en: Right thumb
sv: Höger tumme

en: Roll up
sv: Rulla upp

en: Run at st_art
sv: Kör vid uppst_art

en: SIZE
sv: STORLEK

en: S_ocks host:
sv: S_ocks-värd:

en: S_peed:
sv: Hasti_ghet:

en: S_uper (or "Windows logo")
sv: S_uper (eller "Windows-logotypen")

en: Sa_me image in all monitors
sv: Sa_mma bild på alla skärmar

en: Save Theme As...
sv: Spara tema som...

en: Save _As...
sv: Spara s_om...

en: Save _background image
sv: Spara _bakgrundsbild

en: Save _notification theme
sv: Spara _notifikationstema

en: Scale
sv: Skala

en: Scaling
sv: Skalning

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Search
sv: Sök

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select Image
sv: Välj bild

en: Select Theme
sv: Välj tema

en: Select a keyboard layout to be added to the list
sv: Välj en tangentbordslayout att lägga till i listan

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
sv: Välj en skärm för att ändra dess egenskaper; dra den för att ändra dess placering.

en: Select finger
sv: Välj finger

en: Select your default applications
sv: Välj dina standardprogram

en: Select your photo
sv: Välj ditt fotografi

en: Set as primary
sv: Ställ in som primär

en: Set time zone
sv: Välj tidszon

en: Set your keyboard preferences
sv: Ställ in dina tangentbordsinställningar

en: Set your mouse preferences
sv: Ställ in dina musinställningar

en: Set your network proxy preferences
sv: Ställ in dina inställningar för nätverksproxyserver

en: Set your personal information
sv: Ställ in din personliga information

en: Set your window properties
sv: Ställ in dina fönsteregenskaper

en: Sets the selected monitor as primary.
sv: Ställ in den valda skärmen som primär.

en: Setting the time and date of the local system
sv: Ställ in tid och datum för det lokala systemet

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
sv: V_isa position för pekare när Control-tangenten trycks ned

en: Short
sv: Kort

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Show _icons in menus
sv: Visa _ikoner i menyer

en: Show _visual feedback for the alert sound
sv: Visa _visuell återkoppling för larmljudet

en: Show hidden items
sv: Visa dolda objekt

en: Show icons on buttons
sv: Visa ikoner på knappar

en: Show size column
sv: Visa storlekskolumn

en: Show type column
sv: Visa typkolumn

en: Shut down
sv: Stäng ner

en: Slide Show
sv: Bildspel

en: Slow
sv: Långsam

en: Slow Keys
sv: Tröga tangenter

en: Small
sv: Liten

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: Sort directories first
sv: Sortera mappar först

en: Sound
sv: Ljud

en: Span
sv: Spänn

en: Specify the filename of a theme to install
sv: Ange filnamnet för det tema som ska installeras

en: Specify the name of the page to show (general)
sv: Ange namnet på sidan som ska visas (general)

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
sv: Ange namnet på sidan som ska visas (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
sv: Ange namnet på sidan som ska visas (theme|background|fonts|interface)

en: Spreadsheet Editor
sv: Kalkylblads-redigerare

en: Start %s
sv: Starta %s

en: Start the page with the accessibility settings showing
sv: Starta sidan med visade hjälpmedelsinställningar

en: Start the page with the typing break settings showing
sv: Starta sidan utan att inställningarna för skrivandepaus visas

en: Sticky Keys
sv: Klistriga tangenter

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: Style
sv: Stil

en: Sub_pixel (LCDs)
sv: Del_bildpunkt (LCD-skärmar)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
sv: Del_bildpunktsutjämning (LCD-skärmar)

en: Subpixel Order
sv: Delbildpunktsordning

en: Swipe finger on reader
sv: Dra finger på läsaren

en: System error: %s.
sv: Systemfel: %s.

en: Take a break now (next in %dm)
sv: Ta en paus nu (nästa om %dm)

en: Take a break now (next in less than one minute)
sv: Ta en paus nu (nästa om mindre än en minut)

en: Take a break!
sv: Ta en paus!

en: Task names and associated .desktop files
sv: Funktionsnamnen och associerade .desktop-filer

en: Terminal Emulator
sv: Terminalemulator

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text below items
sv: Text under objekt

en: Text beside items
sv: Text bredvid objekt

en: Text only
sv: Endast text

en: Text to thumbnail (default: Aa)
sv: Text till miniatyrbild (standard: Aa)

en: That password was incorrect.
sv: Lösenord var felaktigt.

en: The %s utility is not installed.
sv: Verktyget %s är inte installerat.

en: The MATE configuration tool
sv: Konfigurationsverktyget för MATE

en: The current controls theme does not support color schemes.
sv: Det aktuella kontrollertemat saknar stöd för färgscheman.

en: The current theme suggests a background and a font.
sv: Det aktuella temat föreslår en bakgrund och ett typsnitt.

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
sv: Det aktuella temat föreslår en bakgrund och ett typsnitt. I tillägg kan det senaste tillämpade typsnittsförslaget återställas.

en: The current theme suggests a background.
sv: Det aktuella temat föreslår en bakgrund.

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
sv: Det aktuella temat föreslår en bakgrund. I tillägg kan det senaste tillämpade typsnittsförslaget återställas.

en: The current theme suggests a font.
sv: Det aktuella temat föreslår ett typsnitt.

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
sv: Det aktuella temat föreslår ett typsnitt. I tillägg kan det senaste tillämpade typsnittsförslaget återställas.

en: The current window manager is unsupported
sv: Ingen support för vald fönsterhanterare

en: The device is already in use.
sv: Enheten används redan.

en: The last applied font suggestion can be reverted.
sv: Det senaste tillämpade typsnittsförslaget kan återställas.

en: The monitor configuration has been saved
sv: Skärmkonfigurationen har sparats

en: The new password has already been used recently.
sv: Det nya lösenordet har använts tidigare.

en: The new password must contain numeric or special character(s).
sv: Det nya lösenordet måste innehålla numeriska eller specialtecken.

en: The old and new passwords are the same.
sv: Det gamla och det nya lösenordet är identiska.

en: The old and new passwords are too similar.
sv: Det gamla och det nya lösenordet är för lika.

en: The password is too short.
sv: Lösenordet är för kort.

en: The password is too simple.
sv: Lösenordet är för enkelt.

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
sv: Genvägen "%s" kan inte användas på grund av att den kommer att bli omöjlig att ange med
    den här tangenten. Prova med en tangent såsom Control, Alt eller Skift på samma gång.

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
sv: Genvägen "%s" används redan för
     "%s"

en: The source filename must be absolute
sv: Källfilnamnet måste vara absolut

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
sv: Funktionsnamnet som visas i kontrollpanelen, följt av avgränsaren ";" och sedan filnamnet för en associerad .desktop-fil som ska startas för den funktionen.

en: The theme "%s" already exists.
sv: Temat "%s" finns redan.

en: The theme "%s" has been installed.
sv: Temat "%s" har installerats.

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
sv: Temat finns redan. Vill du ersätta det?

en: The two passwords are not equal.
sv: De två lösenorden är inte lika.

en: The type of accelerator.
sv: Typen av snabbtangent.

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
sv: Skrivandeövervakaren använder notifieringsytan för att visa information. Du verkar inte ha en sådan i din panel. Du kan lägga till den genom att högerklicka på panelen och välja "Lägg till i panelen", välja "Notifieringsyta" och klicka på "Lägg till".

en: Theme
sv: Tema

en: Theme Installer
sv: Temainstallerare

en: Theme Packages
sv: Temapaket

en: Theme cannot be deleted
sv: Temat kan inte tas bort

en: Theme name must be present
sv: Temanamnet måste anges

en: There was a problem while extracting the theme.
sv: Det inträffade ett problem vid extrahering av temat.

en: There was an error displaying help: %s
sv: Det uppstod ett fel vid visning av hjälp: %s

en: There was an error installing the selected file
sv: Det inträffade ett fel vid installation av den valda filen

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
sv: Denna konfiguration kommer att användas nästa gång någon loggar in.

en: This font could not be displayed.
sv: Detta typsnitt kunde ej visas.

en: This program can only be used by the root user
sv: Detta program kan endast användas av root-användaren

en: This program must only be run through pkexec(1)
sv: Detta program får endast köras genom pkexec(1)

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
sv: Detta återställer typsnittets DPI till det automatiskt upphittade värdet från Xserver.

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
sv: Detta tema kommer inte att se ut som det var tänkt därför att det nödvändiga GTK+-temat "%s" inte är installerat.

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
sv: Detta tema kommer inte att se ut som det var tänkt därför att det nödvändiga ikontemat "%s" inte är installerat.

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
sv: Detta tema kommer inte att se ut som det var tänkt därför att det nödvändiga fönsterhanterartemat "%s" inte är installerat.

en: Thr_eshold:
sv: Trös_kelvärde:

en: Three-finger click emulation:
sv: Efterlikning av tre-fingers knapptryckning

en: Thumbnail size (default: 128)
sv: Storlek för miniatyrbild (standard: 128)

en: Tile
sv: Sida vid sida

en: Time
sv: Tid

en: Time And Date Manager
sv: Tid och datum hanterare

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Time and Date Manager
sv: Datum och tid

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Titlebar Action
sv: Titelliståtgärd

en: Titlebar Buttons
sv: Titellistknappar

en: To URI
sv: Till-URI

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
sv: För att ändra ditt lösenord, ange ditt aktuella lösenord i fältet nedan och klicka på <b>Autentisera</b>.
    Efter att du har blivit autentiserad, ange ditt nya lösenord, skriv in det igen för validering och klicka på <b>Byt lösenord</b>.

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
sv: För att redigera en genvägstangent, klicka på motsvarande rad och tryck en ny tangentkombination, eller trycker på backsteg för att rensa.

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
sv: Du behöver spara ett av dina fingeravtryck, med hjälp av enheten "%s", för att aktivera fingeravtrycksinloggning.

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
sv: För att flytta ett fönster trycker du på och håller ned denna tangent och tar sedan tag i fönstret:

en: To test your double-click settings, try to double-click on the triangle and you must see the mate desktop logo with both rings showing.
sv: För att testa dina dubbelklick-inställningarna, försök att dubbelklicka på triangeln för att visa MATE-logotypen med båda ringarna.

en: Too many custom shortcuts
sv: För många anpassade genvägar

en: Toolbar _button labels:
sv: Knappetikett för verktygsrad:

en: Total URIs
sv: Totala URI:er

en: Total number of URIs
sv: Totala antalet URI:er

en: Touchpad
sv: Pekplatta

en: Two-finger click emulation:
sv: Efterlikning av två-fingrars knapptryckning

en: Type
sv: Typ

en: Typing Break
sv: Paus i skrivande

en: Typing Monitor
sv: Skrivandeövervakare

en: URI currently transferring from
sv: URI som för tillfället överförs från

en: URI currently transferring to
sv: URI som för tillfället överförs till

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
sv: URL där fler skrivbordsbakgrunder kan hämtas. Om inställd till en tom sträng så kommer länken inte att visas.

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
sv: URL där fler skrivbordsteman kan hämtas. Om inställd till en tom sträng så kommer länken inte att visas.

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
sv: Avmarkera fönster när muspekaren lämna dem

en: U_sername:
sv: _Användarnamn:

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
sv: Kan inte visa dialogfönstret för skrivandepausegenskaper med följande fel: %s

en: Unable to launch %s: %s
sv: Kunde inte starta %s: %s

en: Unable to launch backend
sv: Kan inte starta bakände

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
sv: Kan inte starta inställningshanteraren "mate-settings-daemon".
    Om inte MATE-inställningshanteraren körs så kan en del inställningar inte aktiveras. Detta kan tyda på ett problem med DBus eller att en inställningshanterare från något annat än MATE (t.ex. KDE) redan kör och är i konflikt med MATE-inställningshanteraren.

en: Unknown
sv: Okänt

en: Upside Down
sv: Upp och ned

en: Upside-down
sv: Upp och ned

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
sv: Användning: %s KÄLLFIL MÅLNAMN
    
    Detta program installerar en RANDR-profil för datorer med flera skärmar till
    en systembred plats.  Den resulterande profilen kommer att användas när
    RANDR-insticksmodulen körs i mate-settings-daemon.
    
    KÄLLFIL - ett fullständigt sökvägsnamn, vanligtvis /home/användarnamn/.config/monitors.xml
    
    MÅLNAMN - relativt namn för den installerade filen.  Denna läggs i den
                systembreda katalogen för RANDR-konfigurationer,
                så resultatet är oftast %s/MÅLNAMN

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: V_ertical two-finger scrolling
sv: Vertikal tvåfingersrullning

en: Vendors
sv: Tillverkare

en: Vertical gradient
sv: Vertikal gradient

en: Video Player
sv: Videouppspelare

en: View and edit keyboard layout options
sv: Visa och redigera alternativ för tangentbordslayout

en: View fonts on your system
sv: Visa typsnitt på ditt system

en: Visual
sv: Visuellt

en: Visual cues for sounds
sv: Visuell representation av ljud

en: Volume down
sv: Volym ned

en: Volume mute
sv: Tysta volym

en: Volume up
sv: Volym upp

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
sv: Varning: Fler-fingers emulering kan inaktivera programvaruknappar

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
sv: Huruvida knappar kan visa en ikon som tillägg till knapptexten.

en: Window Border
sv: Fönsterram

en: Window Preferences
sv: Fönsterinställningar

en: Window Selection
sv: Fönstermarkering

en: Window Snapping
sv: Fönstersnäpp

en: Windows
sv: Fönster

en: Word Processor
sv: Ordbehandlare

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
sv: Vill du använda det nu eller behålla ditt aktuella tema?

en: Would you like to delete this theme?
sv: Vill du ta bort det här temat?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
sv: Skrivet av Richard Hult <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
sv: Du tillåts inte komma åt enheten. Kontakta din systemadministratör.

en: Your filter "%s" does not match any items.
sv: Ditt filter "%s" matchar inte några objekt.

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
sv: Ditt fingeravtryck sparades. Du ska nu kunna logga in med hjälp av din fingeravtrycksläsare.

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
sv: Ditt lösenord har ändrats sedan du initialt autentiserades! Autentisera dig igen.

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Zoom
sv: Zooma

en: [WALLPAPER...]
sv: [BAKGRUNDSBILD...]

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
sv: _Hjälpmedelsfunktioner kan växlas på och av med tangentbordsgenvägar

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _Application font:
sv: _Programtypsnitt:

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Authenticate
sv: A_utentisera

en: _Break interval lasts:
sv: _Pausen varar:

en: _Browse applications...
sv: _Bläddra bland program...

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Country:
sv: _Land:

en: _Delay:
sv: _Fördröjning:

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Fingerprints
sv: _Ta bort fingeravtryck

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Detect monitors
sv: _Detektera skärmar

en: _Document font:
sv: _Dokumenttypsnitt:

en: _Editable menu shortcut keys
sv: _Ändringsbar snabbtangent

en: _Enable assistive technologies
sv: _Aktivera hjälpmedelsfunktioner

en: _FTP proxy:
sv: _FTP-proxyserver:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Fixed width font:
sv: Typsnitt med _fast bredd:

en: _Full
sv: _Fullständig

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Ignore fast duplicate keypresses
sv: I_gnorera snabba dublettangenttryckningar

en: _Input boxes:
sv: _Inmatningsrutor:

en: _Install...
sv: _Installera...

en: _Keyboard Accessibility
sv: _Tangentbordshjälpmedel

en: _Language:
sv: _Språk:

en: _Latch modifiers when pressed twice
sv: _Lås modifierare när de trycks två gånger

en: _Left-handed
sv: _Vänsterhänt

en: _Lock screen to enforce typing break
sv: _Lås skärmen för att tvinga fram paus i skrivandet

en: _Medium
sv: _Mellan

en: _Models:
sv: _Modeller:

en: _Monochrome
sv: _Enfärgad

en: _Mouse Accessibility
sv: _Mushjälpmedel

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _New
sv: _Ny

en: _New password:
sv: _Nytt lösenord:

en: _None
sv: _Ingen

en: _Only accept long keypresses
sv: _Acceptera endast långa tangenttryckningar

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Options...
sv: A_lternativ...

en: _Overwrite
sv: Skriv _över

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Pointer can be controlled using the keypad
sv: Tillåt styrning av _muspekaren med tangentbordet

en: _Postpone Break
sv: _Skjut upp pausen

en: _Preferred Applications
sv: _Föredragna program

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Reassign
sv: _Omtilldela

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Reset to Defaults
sv: Å_terställ till standardvärden

en: _Resolution:
sv: _Upplösning:

en: _Retype new password:
sv: _Ange ditt nya lösenord igen:

en: _Right-handed
sv: _Högerhänt

en: _Run at start
sv: _Kör vid uppstart

en: _Save
sv: _Spara

en: _Secure HTTP proxy:
sv: _Proxyserver för säker HTTP:

en: _Select windows when the mouse moves over them
sv: _Markera fönster när muspekaren rör sig över dem

en: _Selected items:
sv: _Markerade objekt:

en: _Sensitivity:
sv: _Känslighet:

en: _Separate layout for each window
sv: _Separat layout för varje fönster

en: _Show monitors in panel
sv: _Visa skärmar i panelen

en: _Show...
sv: V_isa...

en: _Simulate simultaneous keypresses
sv: _Simulera samtidiga tangenttryckningar

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Slight
sv: _Lite

en: _Speed:
sv: _Hastighet:

en: _Style:
sv: _Stil:

en: _Timeout:
sv: _Tidsgräns:

en: _Tooltips:
sv: _Verktygstips:

en: _Type to test settings:
sv: _Skriv för att testa inställningar:

en: _Variants:
sv: _Varianter:

en: _Vendors:
sv: _Tillverkare:

en: _Vertical edge scrolling
sv: Vertikal kantrullning

en: _Window title font:
sv: _Fönstertiteltypsnitt:

en: _Windows:
sv: _Fönster:

en: _Work interval lasts:
sv: _Arbetsintervallet varar:

en: filename
sv: filnamn

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
sv: Om sant kommer kontrollpanelen att stängas när en "Allmän funktion" aktiveras.

en: minutes
sv: minuter

en: multiple sizes
sv: flera storlekar

en: open file
sv: öppna fil

en: open pid file failed
sv: Öppnande av pid-fil misslyckades

en: page
sv: sida

en: pixel | pixels
sv[0]: bildpunkt
sv[1]: bildpunkter

en: read file
sv: läs fil

en: read pid file failed
sv: Läsandet av pid-fil misslyckades

en: seconds
sv: sekunder

en: unknown
sv: okänt

en: write file
sv: skriv fil

en: write pid file failed
sv: Skrivandet av pid-fil misslyckades
