mate-control-center 1.27.0 - en to th translation catalogue (459 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
th: "%s" ดูเหมือนไม่ใช่ชุดตกแต่งที่ใช้การได้

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
th: "%s" ดูเหมือนไม่ใช่ชุดตกแต่งที่ใช้การได้ อาจเป็นกลไกชุดตกแต่ง ซึ่งต้องคอมไพล์ก่อน

en: - MATE Default Applications
th: - โปรแกรมปริยายของ MATE

en: - MATE Keyboard Preferences
th: - ปรับแต่งแป้นพิมพ์สำหรับ MATE

en: - MATE Mouse Preferences
th: - ปรับแต่งเมาส์สำหรับ MATE

en: <Unknown Action>
th: <ปฏิบัติการที่ไม่รู้จัก>

en: <b>Di_rect internet connection</b>
th: <b>ต่ออินเทอร์เน็ตโดย_ตรง</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
th: <b>ตั้งค่าพร็อกซีโดย_อัตโนมัติ</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
th: <b>ตั้งค่าพร็อกซีเอ_ง</b>

en: <b>_Use authentication</b>
th: <b>ใ_ช้การตรวจสอบสิทธิ์</b>

en: A computer break reminder.
th: โปรแกรมเตือนเวลาพักพิมพ์

en: A system error has occurred
th: เกิดข้อผิดพลาดของระบบ

en: About %s
th: เกี่ยวกับ %s

en: About Me
th: เกี่ยวกับฉัน

en: Accel Mode
th: โหมดเร่ง

en: Accelerator key
th: ปุ่มลัด

en: Accelerator keycode
th: คีย์โค้ดของปุ่มลัด

en: Accelerator modifiers
th: ปุ่มใช้ร่วมลัด

en: Accessibility
th: สิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessible Lo_gin
th: อำนวยความสะดวกขณะเ_ข้าระบบ

en: Action
th: ปฏิบัติการ

en: Add Wallpaper
th: เพิ่มภาพพื้นหลัง

en: Add to Favorites
th: เพิ่มในรายการโปรด

en: Add to Startup Programs
th: เพิ่มในรายการโปรแกรมขณะเริ่ม

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: All files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: All_ow postponing of breaks
th: _ยอมให้ผัดเวลาพักพิมพ์ไปชั่วครู่

en: Appearance
th: รูปโฉม

en: Appearance Preferences
th: ปรับแต่งรูปโฉม

en: Apply Background
th: ตกลงใช้พื้นหลัง

en: Apply Font
th: ตกลงใช้แบบอักษร

en: Apply New Theme
th: ใช้ชุดตกแต่งใหม่

en: Assign shortcut keys to commands
th: ตั้งปุ่มลัดสำหรับเรียกใช้คำสั่งต่างๆ

en: Assistive Technologies
th: เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Assistive Technologies Preferences
th: ปรับแต่งเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Audio _Feedback...
th: การตอบสนองด้วยเ_สียง...

en: Authenticated!
th: ยืนยันตัวบุคคลผ่านแล้ว!

en: Autoconfiguration _URL:
th: _URL สำหรับใช้จัดตั้งค่าอัตโนมัติ

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Background
th: พื้นหลัง

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
th: บี๊บเมื่อเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกถูก_ปิดหรือเปิด

en: Beep when a _modifier key is pressed
th: บี๊บเมื่อปุ่ม_ประกอบถูกกด

en: Beep when a _toggle key is pressed
th: บี๊บเมื่อปุ่มส_ลับถูกกด

en: Beep when a key is pr_essed
th: บี๊บเมื่อมีปุ่มถูก_กด

en: Beep when a key is reje_cted
th: บี๊บเมื่อปุ่มถูกปฏิเ_สธ

en: Beep when key is _accepted
th: บี๊บเมื่อยอม_รับการกดปุ่ม

en: Beep when key is _rejected
th: บี๊บเมื่อปุ่มถู_กปฏิเสธ

en: Best _shapes
th: เ_น้นรูปทรง

en: Best co_ntrast
th: เน้น_ความคม

en: Buttons
th: ปุ่มต่าง ๆ

en: By _country
th: ตาม_ประเทศ

en: By _language
th: ตาม_ภาษา

en: C_ommand:
th: คำ_สั่ง:

en: C_ustomize...
th: _ปรับเลือก...

en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot install theme
th: ติดตั้งชุดตกแต่งไม่สำเร็จ

en: Center
th: กึ่งกลาง

en: Change Passwo_rd...
th: เปลี่ยนรหัส_ผ่าน...

en: Change pa_ssword
th: เปลี่ยน_รหัสผ่าน

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
th: การเปลี่ยนแปลงเพื่อเปิดใช้เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกจะไม่มีผลจนกว่าคุณจะเข้าระบบครั้งต่อไป

en: Check if breaks are allowed to be postponed
th: เลือกถ้าจะยอมให้ผัดเวลาของการพักพิมพ์ออกไปชั่วคราว

en: Checking password...
th: กำลังตรวจสอบรหัสผ่าน...

en: Child exited unexpectedly
th: โพรเซสลูกตายกระทันหัน

en: Choose a Keyboard Model
th: เลือกรุ่นแป้นพิมพ์

en: Choose a Layout
th: เลือกผังแป้นพิมพ์

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
th: เลือกเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกที่จะเปิดใช้เมื่อเข้าระบบ

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
th: กดปุ่ม <b>เปลี่ยนรหัสผ่าน</b> เพื่อเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ

en: Close and _Log Out
th: ปิดและ_ออกจากระบบ

en: Close the control-center when a task is activated
th: ปิดศูนย์ควบคุมเมื่อมีการเรียกงานควบคุม

en: Colors
th: สี

en: Command
th: คำสั่ง

en: Common Tasks
th: งานปกติ

en: Compositing Manager
th: จัดการ Composite

en: Control Center
th: ศูนย์ควบคุม

en: Controls
th: ปุ่มควบคุมต่างๆ

en: Copying '%s'
th: กำลังคัดลอก '%s'

en: Copying file: %u of %u
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม: %u จาก %u

en: Copying files
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Could not access '%s' device
th: ไม่สามารถเข้าใช้อุปกรณ์ '%s'

en: Could not access any fingerprint readers
th: ไม่สามารถเข้าใช้เครื่องอ่านลายนิ้วมือใดๆ ได้เลย

en: Could not detect displays
th: ตรวจหาจอแสดงผลไม่สำเร็จ

en: Could not get screen information
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับหน้าจอ

en: Could not get session bus while applying display configuration
th: ไม่สามารถอ่านบัสของวาระขณะเริ่มใช้ค่าตั้งของจอแสดงผล

en: Could not install theme engine
th: ติดตั้งกลไกชุดตกแต่งไม่สำเร็จ

en: Could not save the monitor configuration
th: ไม่สามารถบันทึกค่าตั้งของจอภาพ

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
th: ไม่สามารถปิด backend_stdin IO channel: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
th: ไม่สามารถปิด backend_stdout IO channel: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
th: ไม่สามารถเริ่มอ่านลายนิ้วมือที่อุปกรณ์ '%s'

en: Current URI index
th: URI ปัจจุบัน

en: Current URI index - starts from 1
th: URI ปัจจุบัน (เริ่มจาก 1)

en: Current _password:
th: รหัสผ่าน_ปัจจุบัน:

en: Cursor _blinks in text fields
th: เคอร์เซอร์_กะพริบในช่องข้อความ

en: Cursor blinks speed
th: ความเร็วของการกะพริบของตัวชี้

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Shortcut
th: ปุ่มลัดกำหนดเอง

en: Custom Shortcuts
th: ปุ่มลัดกำหนดเอง

en: Customize Theme
th: ปรับแต่งชุดตกแต่งเอง

en: Customize the look of the desktop
th: ปรับแต่งรูปโฉมของพื้นโต๊ะ

en: D_elay:
th: ร_อ:

en: D_etails...
th: _รายละเอียด...

en: Date
th: วันที่

en: Default
th: ปริยาย

en: Default Pointer
th: ตัวชี้ปริยาย

en: Delete registered fingerprints?
th: จะลบลายนิ้วมือที่ลงทะเบียนไว้หรือไม่?

en: Des_ktop font:
th: แบบอักษรของ_พื้นโต๊ะ:

en: Description
th: คำบรรยาย

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
th: เลิกใช้การค้างปุ่มถ้ามีการกดปุ่มสองปุ่ม_พร้อมกัน

en: Disable _Fingerprint Login...
th: ปิดการเข้าระบบด้วยลาย_นิ้วมือ...

en: Disabled
th: ปิดใช้

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
th: คุณต้องการลบลายนิ้วมือของคุณเองที่ได้ลงทะเบียนไว้ เพื่อปิดการเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือหรือไม่?

en: Document Viewer
th: โปรแกรมดูเอกสาร

en: Documents
th: เอกสาร

en: Don't check whether the notification area exists
th: ไม่ต้องตรวจสอบว่ามีพื้นที่แจ้งเหตุหรือไม่

en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: Duration of the break when typing is disallowed
th: ระยะเวลาของการพักห้ามพิมพ์

en: Duration of work before forcing a break
th: ระยะเวลาทำงานก่อนที่จะบังคับให้พัก

en: Edit
th: แก้ไข

en: Eject
th: ดันแผ่นออก

en: Enable Fingerprint Login
th: เปิดใช้การเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือ

en: Enable _Fingerprint Login...
th: เปิดใช้การเข้าระบบด้วยลาย_นิ้วมือ...

en: Enable debugging code
th: เปิดใช้โค้ดส่วนดีบั๊ก

en: Error saving the new shortcut
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะบันทึกปุ่มลัด

en: Exit shell on add or remove action performed
th: ปิดเชลล์เมื่อมีการเพิ่มหรือลบรายการ

en: Exit shell on help action performed
th: ปิดเชลล์เมื่อมีการเรียกอ่านวิธีใช้

en: Exit shell on start action performed
th: ปิดเชลล์เมื่อมีการเรียกรายการควบคุม

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
th: ปิดเชลล์เมื่อมีการปรับรุ่นหรือถอดถอน

en: Eye candy added by Anders Carlsson
th: ตกแต่งโดย by Anders Carlsson

en: Failed to create temporary directory
th: สร้างโฟลเดอร์ชั่วคราวไม่สำเร็จ

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
th: มีแฟ้ม '%s' อยู่ก่อนแล้ว จะเขียนทับหรือไม่?

en: File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Flash _window titlebar
th: กะพริบหัวหน้า_ต่าง

en: Flash entire _screen
th: กะพริบทั้งหน้า_จอ

en: Font Rendering Details
th: รายละเอียดการวาดตัวอักษร

en: Font Viewer
th: เครื่องมือดูแบบอักษร

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: Fraction completed
th: อัตราส่วนที่เสร็จแล้ว

en: Fraction of transfer currently completed
th: อัตราส่วนของข้อมูลที่ถ่ายโอนเสร็จแล้ว

en: From URI
th: จาก URI

en: Full Name
th: ชื่อเต็ม

en: General
th: ทั่วไป

en: Gra_yscale
th: ไล่สีเ_ทา

en: Groups
th: กลุ่ม

en: HTTP Proxy Details
th: รายละเอียดพร็อกซี HTTP

en: H_TTP proxy:
th: พร็อกซี H_TTP:

en: Help
th: วิธีใช้

en: High
th: สูง

en: Home folder
th: โฟลเดอร์บ้าน

[ctx: Home folder]
en: Home
th: บ้าน

en: Icons
th: ไอคอน

en: Icons only
th: ไอคอนเท่านั้น

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
th: ถ้าคุณกำหนดปุ่มลัดนี้ซ้ำให้เป็น "%s" ปุ่มลัด "%s" ก็จะถูกปิดไป

en: Ignored Hosts
th: โฮสต์ที่ไม่ผ่านพร็อกซี

en: Image
th: รูปภาพ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Include _panel
th: รวม_พาเนล

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
th: ระบุว่าจะปิดเชลล์หรือไม่ เมื่อมีการเรียกอ่านวิธีใช้

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
th: ระบุว่าจะปิดเชลล์หรือไม่ เมื่อมีการเรียกใช้รายการควบคุม

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
th: ระบุว่าจะปิดเชลล์หรือไม่ เมื่อมีการเพิ่มหรือลบรายการ

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
th: ระบุว่าจะปิดเชลล์หรือไม่ เมื่อมีการปรับรุ่นหรือถอดถอน

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Installation for theme "%s" failed.
th: ติดตั้งชุดตกแต่ง "%s" ไม่สำเร็จ

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
th: ติดตั้งแพกเกจชุดตกแต่งสำหรับส่วนต่างๆ ของพื้นที่ทำงาน

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
th: คุณไม่มีสิทธิเพียงพอที่จะติดตั้งชุดตกแต่งใน:
    %s

en: Interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Internet
th: อินเทอร์เน็ต

en: Jump to Preferred Applications dialog
th: ไปยังกล่องโต้ตอบเลือกโปรแกรมหลักๆ

en: Jump to the Accessible Login dialog
th: ไปยังกล่องโต้ตอบเข้าระบบพร้อมเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
th: ไปยังกล่องโต้ตอบปรับแต่งสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับแป้นพิมพ์

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
th: ไปยังกล่องโต้ตอบปรับแต่งสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับเมาส์

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
th: เริ่มใช้ค่าที่กำหนดแล้วออกจากโปรแกรม (ใช้เพื่อความเข้ากันได้เท่านั้น; ปัจจุบันถูกจัดการโดยดีมอน)

en: Keep Current Theme
th: ใช้ชุดตกแต่งเดิม

en: Key presses _repeat when key is held down
th: ซ้ำปุ่_มเมื่อกดปุ่มค้างไว้

en: Keyboard
th: แป้นพิมพ์

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
th: การตอบสนองด้วยเสียงในสิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับแป้นพิมพ์

en: Keyboard Layout Options
th: ตัวเลือกสำหรับผังแป้นพิมพ์

en: Keyboard Preferences
th: ปรับแต่งแป้นพิมพ์

en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Keyboard _model:
th: รุ่_นแป้นพิมพ์

en: Large
th: ใหญ่

en: Launch calculator
th: เรียกเครื่องคิดเลข

en: Launch email client
th: เรียกโปรแกรมรับส่งเมล

en: Launch help browser
th: เรียกดูวิธีใช้

en: Launch media player
th: เรียกโปรแกรมเล่นสื่อ

en: Launch web browser
th: เรียกเว็บเบราว์เซอร์

en: Layout
th: ผังแป้นพิมพ์

en: Layouts
th: ผังแป้นพิมพ์

en: Left
th: ซ้าย

en: Left index finger
th: นิ้วชี้ซ้าย

en: Lock screen
th: ล็อคหน้าจอ

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
th: ล็อคหน้าจอหลังจากทำงานไประยะเวลาหนึ่ง เพื่อช่วยป้องกันการปวดนิ้วและข้อมือจากการพิมพ์ต่อเนื่อง

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Low
th: ต่ำ

en: MATE Theme %s correctly installed
th: ติดตั้งชุดตกแต่ง %s สำเร็จแล้ว

en: Mate Theme Package
th: แพกเกจชุดตกแต่ง MATE

en: Maximize
th: ขยายเต็มจอ

en: Maximize Horizontally
th: ขยายเต็มแนวนอน

en: Maximize Vertically
th: ขยายเต็มแนวดิ่ง

en: Minimize
th: ย่อเก็บ

en: Mirror Screens
th: หน้าจอแสดงเหมือนกัน

en: Models
th: รุ่น

en: Mouse
th: เมาส์

en: Mouse Keys
th: บังคับเมาส์ด้วยแป้น

en: Mouse Preferences
th: ค่าตั้งสำหรับเมาส์

en: Move _Up
th: เลื่อน_ขึ้น

en: Multimedia
th: ระบบสื่อผสม

en: N_one
th: ไ_ม่ใช้

en: Name
th: ชื่อ

en: Network Proxy
th: พร็อกซีเครือข่าย

en: Network Proxy Preferences
th: ตั้งค่าพร็อกซีเครือข่าย

en: Network Servers
th: เซิร์ฟเวอร์ในเครือข่าย

en: New Document
th: สร้างเอกสาร

en: New Spreadsheet
th: สร้างตารางคำนวณ

en: New shortcut...
th: ปุ่มลัดใหม่...

en: New themes have been successfully installed.
th: ติดตั้งชุดตกแต่งชุดใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Next track
th: ร่องเสียงถัดไป

en: No Desktop Background
th: ไม่ใช้รูปพื้นหลังพื้นโต๊ะ

en: No Image
th: ไม่มีรูป

en: No theme file location specified to install
th: ไม่ได้กำหนดตำแหน่งของแฟ้มชุดตกแต่งที่จะติดตั้ง

en: None
th: ไม่มี

en: Normal
th: ปกติ

en: Off
th: ปิด

en: Office
th: สำนักงาน

en: On
th: เปิด

en: Open a dialog to specify the color
th: เปิดกล่องโต้ตอบเพื่อเลือกสี

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other finger:
th: นิ้วอื่น:

en: Overwrite _All
th: เขียนทับทั้งห_มด

en: Parent Window
th: หน้าต่างแม่

en: Parent window of the dialog
th: หน้าต่างแม่ของกล่องโต้ตอบ

en: Pause playback
th: พักการเล่นสื่อ

en: Place finger on reader
th: วางนิ้วมือบนเครื่องอ่าน

en: Play (or play/pause)
th: เล่น (หรือ เล่น/พัก)

en: Please contact your system administrator for help.
th: กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณเพื่อขอความช่วยเหลือ

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านซ้ำอีกครั้งในช่อง <b>ป้อนรหัสผ่านใหม่อีกครั้ง</b>

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
th: กรุณาตั้งรหัสผ่านในช่อง <b>รหัสผ่านใหม่</b>

en: Pointer
th: ตัวชี้

en: Port:
th: พอร์ต:

en: Preferences
th: การตั้งค่า

en: Preferred Applications
th: เลือกโปรแกรมหลักๆ

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Preview:
th: ตัวอย่าง:

en: Previous track
th: ร่องเสียงที่แล้ว

en: Proxy Configuration
th: ตั้งค่าพร็อกซี

en: R_otation:
th: การ_หมุน:

en: Re_fresh rate:
th: ความ_ถี่:

en: Remove from Favorites
th: ลบออกจากรายการโปรด

en: Remove from Startup Programs
th: ลบออกจากรายการโปรแกรมขณะเริ่ม

en: Repeat keys speed
th: ความเร็วของการซ้ำปุ่มเมื่อกดค้าง

en: Reset to De_faults
th: _กลับไปใช้ค่าปริยาย

en: Revert Font
th: ย้อนค่าแบบอักษรกลับคืน

en: Right
th: ขวา

en: Right index finger
th: นิ้วชี้ขวา

en: Roll up
th: ม้วนขึ้น

en: Run at st_art
th: เรียกเมื่อเ_ข้าระบบ

en: S_ocks host:
th: โฮสต์ S_ocks:

en: S_peed:
th: _ความเร็ว:

en: S_uper (or "Windows logo")
th: S_uper (หรือ ปุ่มโลโก้วินโดวส์)

en: Save Theme As...
th: บันทึกชุดตกแต่งเป็น...

en: Save _As...
th: บันทึกเป็_น...

en: Save _background image
th: บันทึกภาพ_พื้นหลัง

en: Scale
th: มาตราส่วน

en: Scrolling
th: การเลื่อน

en: Search
th: ค้นหา

en: Select Image
th: กำหนดรูป

en: Select Theme
th: เลือกชุดตกแต่ง

en: Select finger
th: เลือกนิ้ว

en: Select your default applications
th: เลือกโปรแกรมหลักๆ ที่จะถูกใช้โดยปรกติ

en: Select your photo
th: เลือกรูปของคุณ

en: Set your keyboard preferences
th: ตั้งค่าสำหรับแป้นพิมพ์

en: Set your mouse preferences
th: ปรับแต่งค่าตั้งสำหรับเมาส์

en: Set your network proxy preferences
th: ตั้งค่าพร็อกซีของเครือข่าย

en: Set your personal information
th: ตั้งค่าข้อมูลเกี่ยวกับตัวคุณ

en: Set your window properties
th: ตั้งค่าระบบหน้าต่างของคุณ

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
th: แ_สดงตำแหน่งของตัวชี้เมื่อกดปุ่ม Control

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Show _visual feedback for the alert sound
th: แสดงการตอบสนองทาง_ภาพประกอบเสียงแจ้งเตือน

en: Show icons on buttons
th: แสดงไอคอนบนปุ่ม

en: Slide Show
th: การแสดงสไลด์

en: Small
th: เล็ก

en: Sound
th: เสียง

en: Specify the filename of a theme to install
th: ระบุชื่อแฟ้มของชุดตกแต่งที่จะติดตั้ง

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
th: ระบุหน้าที่ต้องการแสดง (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
th: ระบุหน้าที่ต้องการแสดง (theme|background|fonts|interface)

en: Start the page with the accessibility settings showing
th: เปิดหน้าต่างโดยเลือกแท็บการตั้งค่าเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Start the page with the typing break settings showing
th: เปิดหน้าต่างโดยเลือกแท็บการตั้งค่าการหยุดพักการพิมพ์

en: Stop playback
th: หยุดเล่นสื่อ

en: Sub_pixel (LCDs)
th: _พิกเซลย่อย (สำหรับจอ LCD)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
th: _จัดการพิกเซลย่อย (LCDs)

en: Swipe finger on reader
th: กลิ้งนิ้วมือบนเครื่องอ่าน

en: System
th: ระบบ

en: System error: %s.
th: เกิดข้อผิดพลาดของระบบ: %s

en: Take a break!
th: พักหน่อยละกัน!

en: Task names and associated .desktop files
th: ชื่องานควบคุมและแฟ้ม .desktop ที่ใช้

en: Text
th: ข้อความ

en: Text Editor
th: เครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: Text below items
th: ข้อความล่างสิ่งของ

en: Text beside items
th: ข้อความข้างสิ่งของ

en: Text only
th: ข้อความเท่านั้น

en: Text to thumbnail (default: Aa)
th: ข้อความสำหรับสร้างรูปย่อ (ค่าปริยาย: Aa)

en: That password was incorrect.
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: The %s utility is not installed.
th: ไม่มีโปรแกรม %s ในระบบ

en: The MATE configuration tool
th: เครื่องมือปรับแต่งระบบของ MATE

en: The current controls theme does not support color schemes.
th: ชุดตกแต่งปุ่มควบคุมที่ใช้อยู่ ไม่รองรับแนวการใช้สี

en: The current theme suggests a background and a font.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำพื้นหลังและแบบอักษร

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำพื้นหลังและแบบอักษร นอกจากนี้ ยังสามารถย้อนคืนค่าแบบอักษรที่แนะนำไว้ได้ด้วย

en: The current theme suggests a background.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำพื้นหลัง

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำพื้นหลัง นอกจากนี้ ยังสามารถย้อนคืนค่าแบบอักษรที่แนะนำไว้ได้ด้วย

en: The current theme suggests a font.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำแบบอักษร

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
th: ชุดตกแต่งนี้แนะนำแบบอักษร นอกจากนี้ ยังสามารถย้อนคืนค่าแบบอักษรที่แนะนำไว้ได้ด้วย

en: The device is already in use.
th: อุปกรณ์กำลังถูกใช้งานอยู่

en: The last applied font suggestion can be reverted.
th: สามารถย้อนคืนค่าแบบอักษรที่แนะนำไว้ได้

en: The new password must contain numeric or special character(s).
th: รหัสผ่านใหม่ต้องมีตัวเลขหรือเครื่องหมายพิเศษด้วย

en: The old and new passwords are the same.
th: รหัสผ่านใหม่เหมือนกันกับรหัสผ่านเก่า

en: The old and new passwords are too similar.
th: รหัสผ่านใหม่คล้ายกับรหัสผ่านเก่าเกินไป

en: The password is too short.
th: รหัสผ่านสั้นเกินไป

en: The password is too simple.
th: รหัสผ่านเดาง่ายเกินไป

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
th: ไม่สามารถใช้ปุ่มลัด "%s" ได้ เพราะจะทำให้ใช้ปุ่มนี้ป้อนข้อความไม่ได้
    กรุณาใช้ปุ่มอย่าง Control, Alt หรือ Shift ประกอบด้วย

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
th: ปุ่มลัด "%s" ถูกใช้อยู่แล้วสำหรับ
    "%s"

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
th: ชื่องานควบคุมที่จะแสดงในศูนย์ควบคุม ตามด้วย ";" และชื่อแฟ้ม .desktop ที่ใช้เรียกงานนั้นๆ

en: The theme "%s" has been installed.
th: ชุดตกแต่ง "%s" ติดตั้งเรียบร้อยแล้ว

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
th: มีชุดตกแต่งนี้อยู่แล้ว จะเขียนทับหรือไม่?

en: The two passwords are not equal.
th: รหัสผ่านที่ป้อนทั้งสองครั้งไม่ตรงกัน

en: The type of accelerator.
th: แบบของตัวเร่ง

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
th: โปรแกรมแจ้งเตือนพักพิมพ์ใช้พื้นที่รายงานแจ้งเตือนในการแสดงข้อมูล ซึ่งดูเหมือนจะไม่มีบนพาเนลในขณะนี้ คุณสามารถเพิ่มพื้นที่รายงานแจ้งเตือนได้ โดยคลิกขวาบนพาเนล แล้วเลือก 'เพิ่มลงในพาเนล' จากนั้นเลือก 'พื้นที่รายงานแจ้งเตือน' แล้วกด 'เพิ่ม'

en: Theme
th: ชุดตกแต่ง

en: Theme Installer
th: เครื่องมือติดตั้งชุดตกแต่ง

en: Theme Packages
th: แพกเกจชุดตกแต่ง

en: Theme cannot be deleted
th: ไม่สามารถลบชุดตกแต่งได้

en: Theme name must be present
th: ชุดตกแต่งต้องมีชื่อ

en: There was a problem while extracting the theme.
th: เกิดปัญหาขณะแตกข้อมูลชุดตกแต่ง

en: There was an error displaying help: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแสดงแนะนำวิธี: %s

en: There was an error installing the selected file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะติดตั้งแฟ้มที่เลือก

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
th: ชุดตกแต่งนี้อาจแสดงไม่เหมือนที่ออกแบบไว้ เพราะชุดตกแต่ง GTK+ '%s' ที่ต้องการ ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
th: ชุดตกแต่งนี้อาจแสดงไม่เหมือนที่ออกแบบไว้ เพราะชุดตกแต่งไอคอน '%s' ที่ต้องการ ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
th: ชุดตกแต่งนี้อาจแสดงไม่เหมือนที่ออกแบบไว้ เพราะชุดตกแต่งหน้าต่าง '%s' ที่ต้องการ ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Thr_eshold:
th: _ระยะเริ่มลาก:

en: Time
th: เวลา

en: Time Zone
th: เขตเวลา

en: Time zone
th: เขตเวลา

en: To URI
th: ไปยัง URI

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
th: การเปลี่ยนรหัสผ่านของคุณ ให้ป้อนรหัสผ่านปัจจุบันของคุณในช่องข้างล่างนี้ แล้วคลิก <b>ยืนยันตัวบุคคล</b>
    หลังจากยืนยันตัวบุคคลแล้ว ให้ตั้งรหัสผ่านใหม่ และป้อนซ้ำอีกครั้งเพื่อตรวจสอบ แล้วคลิก <b>เปลี่ยนรหัสผ่าน</b>

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
th: ในการเปิดใช้การเข้าระบบด้วยลายนิ้วมือ คุณต้องบันทึกลายนิ้วมือของคุณก่อน โดยใช้อุปกรณ์ '%s'

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
th: กดปุ่มนี้ค้างไว้ แล้วใช้เมาส์ลากขยับหน้าต่างได้:

en: Too many custom shortcuts
th: ปุ่มลัดที่กำหนดเองมีมากเกินไป

en: Total URIs
th: URI ทั้งหมดรวม

en: Total number of URIs
th: จำนวนของ URI ทั้งหมด

en: Type
th: ชนิด

en: Typing Break
th: เวลาพักพิมพ์

en: Typing Monitor
th: โปรแกรมแจ้งเตือนพักพิมพ์

en: URI currently transferring from
th: URI ที่กำลังถ่ายโอนข้อมูลจาก

en: URI currently transferring to
th: URI ที่กำลังถ่ายโอนข้อมูลไปยัง

en: U_sername:
th: _ชื่อผู้ใช้:

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
th: แสดงหน้าต่างปรับแต่งการพักพิมพ์ไม่สำเร็จ  เกิดข้อผิดพลาดดังนี้: %s

en: Unable to launch %s: %s
th: ไม่สามารถเรียกคำสั่ง %s: %s

en: Unable to launch backend
th: เรียกแบ็กเอ็นด์ไม่สำเร็จ

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Upside Down
th: กลับหัว

en: User name:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: Vendors
th: ผู้ผลิต

en: Version
th: รุ่น

en: Volume down
th: หรี่เสียง

en: Volume mute
th: ปิดเสียง

en: Volume up
th: เร่งเสียง

en: Window Border
th: กรอบหน้าต่าง

en: Window Preferences
th: ค่าตั้งของหน้าต่าง

en: Windows
th: หน้าต่าง

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
th: คุณต้องการใช้ชุดตกแต่งนี้เลยหรือไม่ หรือจะใช้ชุดตกแต่งเดิมต่อไป?

en: Would you like to delete this theme?
th: คุณต้องการลบชุดตกแต่งนี้หรือไม่?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
th: เขียนโดย Richard Hult <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าใช้อุปกรณ์ กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
th: บันทึกลายนิ้วมือของคุณสำเร็จแล้ว คุณควรสามารถเข้าระบบโดยใช้เครื่องอ่านลายนิ้วมือได้แล้ว

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
th: รหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยนหลังจากการยืนยันตัวบุคคลครั้งก่อน กรุณายืนยันตัวบุคคลอีกครั้ง

en: Your password has been changed.
th: รหัสผ่านของคุณถูกเปลี่ยน

en: Zoom
th: ย่อ-ขยาย

en: _Acceleration:
th: ความเร่_ง:

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
th: เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวกสามารถเ_ปิด-ปิดได้โดยใช้แป้นพิมพ์

en: _Add...
th: เ_พิ่ม...

en: _Application font:
th: แบบอักษรของโ_ปรแกรม:

en: _Authenticate
th: _ยืนยันตัวบุคคล

en: _Break interval lasts:
th: _พักเป็นระยะเวลา:

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Country:
th: ประเ_ทศ:

en: _Delay:
th: _รอ:

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Delete Fingerprints
th: _ลบลายนิ้วมือ

en: _Description:
th: _คำบรรยาย:

en: _Details
th: _รายละเอียด

en: _Document font:
th: แบบอักษรของเ_อกสาร:

en: _Enable assistive technologies
th: ใ_ช้เทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: _FTP proxy:
th: พร็อกซี _FTP:

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Fixed width font:
th: แบบอักษรความกว้าง_คงที่:

en: _Full
th: เ_ต็มที่

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Ignore fast duplicate keypresses
th: ไ_ม่รับการกดปุ่มรัว

en: _Input boxes:
th: กล่อง_ป้อนข้อความ:

en: _Install...
th: _ติดตั้ง...

en: _Keyboard Accessibility
th: สิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับแป้น_พิมพ์

en: _Language:
th: ภ_าษา:

en: _Left-handed
th: เ_มาส์มือซ้าย

en: _Lock screen to enforce typing break
th: _ล็อคหน้าจอเพื่อบังคับให้หยุดพักพิมพ์

en: _Medium
th: _กลาง

en: _Models:
th: _รุ่นแป้นพิมพ์:

en: _Monochrome
th: _สีเดียว

en: _Mouse Accessibility
th: สิ่งอำนวยความสะดวกสำหรับเ_มาส์

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: _New
th: ใ_หม่

en: _New password:
th: รหัสผ่านให_ม่:

en: _None
th: _ไม่ใช้

en: _Only accept long keypresses
th: _รับเฉพาะปุ่มที่กดแช่

en: _Open
th: _เปิด

en: _Overwrite
th: เขียน_ทับ

en: _Password:
th: รหัส_ผ่าน:

en: _Paste
th: _แปะ

en: _Pointer can be controlled using the keypad
th: เ_ปิดใช้การบังคับตัวชี้เมาส์ด้วยแป้นพิมพ์

en: _Postpone Break
th: _ผัดเวลาพัก

en: _Preferred Applications
th: เลือกโ_ปรแกรมหลักๆ

en: _Print
th: _พิมพ์

en: _Quit
th: _ออก

en: _Reassign
th: _กำหนดซ้ำ

en: _Remove
th: _ลบ

en: _Reset to Defaults
th: _กลับไปใช้ค่าปริยาย

en: _Resolution:
th: ความ_ละเอียด:

en: _Retype new password:
th: ป้อนรหัสผ่านใหม่_อีกครั้ง:

en: _Right-handed
th: เมาส์มือ_ขวา

en: _Run at start
th: เ_รียกเมื่อเข้าระบบ

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Secure HTTP proxy:
th: พร็อกซี _Secure HTTP:

en: _Select windows when the mouse moves over them
th: เ_ลือกหน้าต่างที่เมาส์ชี้

en: _Selected items:
th: สิ่งที่เ_ลือก:

en: _Sensitivity:
th: _ความตอบสนอง:

en: _Simulate simultaneous keypresses
th: _จำลองการกดปุ่มประกอบพร้อมกัน

en: _Size:
th: _ขนาด:

en: _Skip
th: _ข้าม

en: _Slight
th: _นิดหน่อย

en: _Speed:
th: ความเร็_ว:

en: _Style:
th: _ลักษณะ:

en: _Timeout:
th: _ภายใน:

en: _Tooltips:
th: _คำแนะนำเครื่องมือ:

en: _Type to test settings:
th: _ลองพิมพ์เพื่อทดสอบ:

en: _Variants:
th: แบบ_ย่อย:

en: _Vendors:
th: ผู้_ผลิต:

en: _Window title font:
th: แบบอักษรของ_ชื่อหน้าต่าง:

en: _Windows:
th: ห_น้าต่าง:

en: _Work interval lasts:
th: ร_ะยะเวลาทำงานก่อนจะพัก:

en: filename
th: ชื่อแฟ้ม

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
th: ถ้าเป็นจริง ศูนย์ควบคุมจะปิดเมื่อมีการเรียก "งานสามัญ"

en: minutes
th: นาที

en: page
th: หน้า

en: seconds
th: วินาที

en: unknown
th: ไม่ทราบ
