gnome-vfs - en to it translation catalogue (199 entries)

en:  (invalid Unicode)
it:  (Unicode non valido)

en: %.1f KB
it: %.1f kB

en: %s:%d contains NUL characters.
it: %s:%d contiene caratteri NULL.

en: %s:%d contains no method name.
it: %s:%d non contiene alcun nome di metodo.

en: %s:%d contains no module name.
it: %s:%d non contiene alcun nome di modulo.

en: %s:%d has no options endmarker.
it: %s:%d non ha marcatore finale di opzioni.

en: %s:%d has unknown options %s.
it: %s:%d ha l'opzione sconosciuta %s.

en: AFFS Volume
it: Volume AFFS

en: AFS Network Volume
it: Volume di rete AFS

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Applications
it: Applicazioni

en: Audio CD
it: CD audio

en: Authenticate proxy server connections
it: Autenticazione connessioni al server proxy

en: Auto-detected Volume
it: Volume autorilevato

en: Automatic proxy configuration URL
it: URL di configurazione automatica del proxy

en: Bad file handle
it: Gestore file non corretto

en: CD Digital Audio
it: CD audio digitale

en: CD-ROM Drive
it: Unità CD-ROM

en: CDROM Volume
it: Volume CDROM

en: Camera
it: Fotocamera

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
it: Impossibile creare una pipe per aprire il GIOChannel: %s

en: Cards
it: Schede

en: Configuration file `%s' was not found: %s
it: Il file di configurazione «%s» non è stato trovato: %s

en: Could not find master browser
it: Impossibile trovare un master browser

en: Could not initialize Bonobo
it: Impossibile inizializzare Bonobo

en: Could not initialize gnome vfs
it: Impossibile inizializzare gnome vfs

en: Could not parse: %s
it: Impossibile analizzare: %s

en: DVD Volume
it: Volume DVD

en: Data corrupted
it: Dati corrotti

en: Default component viewer application
it: Applicazione di visualizzatore componente predefinita

en: Default terminal application
it: Applicazione di terminale predefinita

en: Didn't find a valid settings file at %s
it: Impossibile trovare un file d'impostazioni valido presso %s

en: Directory busy
it: Directory occupata

en: Directory not empty
it: Directory non vuota

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
it: Abilita le impostazioni del proxy per gli accessi HTTP su Internet.

en: End of file
it: Fine del file

en: Enhanced DOS Volume
it: Volume DOS avanzato

en: Error launching command
it: Errore nell'avviare il comando

en: Error parsing command line
it: Errore nell'analizzare la riga di comando

en: Exec argument for default terminal
it: Argomento exec per il terminale predefinito

en: Ext2 Linux Volume
it: Volume Linux ext2

en: Ext3 Linux Volume
it: Volume Linux ext3

en: FTP proxy host name
it: Nome dell'host proxy FTP

en: FTP proxy port
it: Porta proxy FTP

en: Failed to start command
it: Avvio del comando fallito

en: File exists
it: Il file esiste

en: File not found
it: File non trovato

en: File not open
it: File non aperto

en: File too big
it: File troppo grande

en: Files
it: File

en: Filesystem
it: File system

en: Folders
it: Cartelle

en: Format not valid
it: Formato non valido

en: Generic error
it: Errore generico

en: H323 URL handler
it: Gestore URL H323

en: HTTP URL handler
it: Gestore URL HTTP

en: HTTP proxy host name
it: Nome dell'host proxy HTTP

en: HTTP proxy password
it: Password per proxy HTTP

en: HTTP proxy port
it: Porta proxy HTTP

en: HTTP proxy username
it: Nome utente per proxy HTTP

en: HTTPS URL handler
it: Gestore URL HTTPS

en: Handle H323 URLs
it: Gestione di URL H323

en: Handle HTTP URLs
it: Gestione di URL HTTP

en: Handle HTTPS URLs
it: Gestione di URL HTTPS

en: Handle callto URLs
it: Gestione di URL callto

en: Handle ghelp URLs
it: Gestione di URL ghelp

en: Handle info URLs
it: Gestione di URL info

en: Handle mailto URLs
it: Gestione di URL mailto

en: Handle man URLs
it: Gestione di URL man

en: Handle trash URLs
it: Gestione di URL trash

en: Hardware Device Volume
it: Volume dispositivo hardware

en: Help
it: Guida

en: Host has no address
it: L'host non ha un indirizzo

en: Host name not valid
it: Nome dell'host non valido

en: Host not found
it: Host non trovato

en: Hosts
it: Host

en: Hsfs CDROM Volume
it: Volume CDROM hsfs

en: I/O error
it: Errore di Input/Output

en: ISO 9660 Volume
it: Volume ISO 9660

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
it: Se impostata a vero, le connessioni al server proxy richiedono l'autenticazione. La combinazione nome utente/password è definita nelle chiavi "/system/http_proxy/authentication_user" e "/system/http_proxy/authentication_password".

en: Internal error
it: Errore interno

en: Invalid URI
it: URI non valido

en: Invalid parameters
it: Parametri non validi

en: Is a directory
it: È una directory

en: JFS Volume
it: Volume JFS

en: Links
it: Collegamenti

en: Login failed
it: Login fallito

en: Looping links encountered
it: Trovati collegamenti in loop

en: MSDOS Volume
it: Volume MSDOS

en: MacOS Volume
it: Volume MacOS

en: Mail
it: Posta

en: Memory Stick
it: Stick di memoria

en: Memory Volume
it: Volume di memoria

en: Minix Volume
it: Volume Minix

en: More parsing errors will be ignored.
it: Ulteriori errori di analisi sono ignorati.

en: NFS Network Volume
it: Volume di rete NFS

en: Name too long
it: Nome troppo lungo

en: Netware Volume
it: Volume Netware

en: Network
it: Rete

en: Network server
it: Server di rete

en: No default action associated
it: Nessuna azione predefinita associata

en: No error
it: Nessun errore

en: No handler for URL scheme
it: Nessun gestore per lo schema URL

en: No space left on device
it: Spazio insufficiente sul dispositivo

en: Non-proxy hosts
it: Host non sottoposti a proxy

en: Not a directory
it: Non è una directory

en: Not enough memory
it: Memoria non sufficiente

en: Not on the same file system
it: Non si trova sulla stesso file system

en: Open mode not valid
it: Modalità di apertura non valida

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: Operation interrupted
it: Operazione interrotta

en: Operation not permitted
it: Operazione non permessa

en: Operation stopped
it: Operazione fermata

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
it: Password da fornire come autenticazione nell'effettuare proxy HTPP.

en: Pcfs Solaris Volume
it: Volume Solaris pcfs

en: Protocol error
it: Errore di protocollo

en: Proxy configuration mode
it: Modalità di configurazione proxy

en: Read only file system
it: File system in sola lettura

en: Read-only file system
it: File system in sola lettura

en: ReiserFS Linux Volume
it: Volume Linux ReiserFS

en: Request obsoletes service's data
it: Richiesta dati obsoleti di servizio

en: Root Volume
it: Volume root

en: Run program in terminal
it: Eseguire programma nel terminale

en: SMB workgroup
it: Workgroup SMB

en: SOCKS proxy host name
it: Nome dell'host proxy SOCKS

en: SOCKS proxy port
it: Porta del proxy SOCKS

en: Secure HTTP proxy host name
it: Nome dell'host proxy HTTP sicuro

en: Secure HTTP proxy port
it: Porta del proxy HTTP sicuro

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
it: Selezionare la modalità di configurazione del proxy. Valori ammessi sono "none", "manual", "auto".

en: Service not available
it: Servizio non disponibile

en: Set to true to have a program specified in "command" handle H323 URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL H323

en: Set to true to have a program specified in "command" handle HTTP URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL HTTP.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle HTTPS URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL HTTPS.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle callto URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL callto.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle ghelp URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL ghelp.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle info URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL info.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle mailto URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL mailto.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle man URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "command" gestisca gli URL man.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle trash URLs.
it: Impostare a vero affiché in programma specificato in "trash/command" gestisca gli URL trash.

en: Solaris/BSD Volume
it: Volume Solaris/BSD

en: Standard Moniker factory
it: Fabbrica Moniker standard

en: SuperMount Volume
it: Volume SuperMount

en: System Volume
it: Volume di sistema

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
it: L'applicazione da usare per visualizzare i file che richiedono un componente per essere visualizzati. Il parametro %s viene sostituito con l'URI del file, il parametro %c viene sostituito con l'IID del componente.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
it: Applicatione di terminale predefinita da usare per applicazioni che richiedono un terminale.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
it: L'argomento exec da usare per l'applicazione di terminale predefinita.

en: The machine name to proxy FTP through.
it: Il nome della macchina attraverso la quale effettuare il proxy FTP.

en: The machine name to proxy HTTP through.
it: Il nome della macchina attraverso la quale effettuare il proxy HTTP.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
it: Il nome della macchina attraverso la quale effettuare il proxy HTTP sicuro.

en: The machine name to proxy socks through.
it: Il nome della macchina attraverso la quale effettuare il proxy SOCKS.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
it: La porta sulla macchina definita in "/system/http_proxy/host" attraverso la quale effettuare il proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
it: La porta sulla macchina definita in "/system/proxy/ftp_host" attraverso la quale effettuare il proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
it: La porta sulla macchina definita in "/system/proxy/secure_host" attraverso la quale effettuare il proxy.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
it: La porta sulla macchina definita in "/system/proxy/socks_host" attraverso la quale effettuare il proxy.

en: The window workgroup the user is part of
it: Il workgroup tipo Windows di cui fa parte l'utente

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
it: Questa chiave contiene una lista di host a cui connettersi direttamente, invece che attraverso il proxy (qualora sia attivo). Valori ammessi sono nomi degli host, domini (usando un metacarattere iniziale come *.foo.com), indirizzi IP degli host (sia IPv4 che IPv6) ed indirizzi di rete con una maschera di rete (qualcosa come 192.168.0.0/24).

en: Too many links
it: Troppi collegamenti

en: Too many open files
it: Troppi file aperti

en: Tools
it: Strumenti

en: True if the program to handle this URL should be run in a terminal.
it: Impostare a vero se il programma che gestisce quest'URL deve essere eseguito in un terminale.

en: URL that provides proxy configuration values.
it: URL che fornisce i valori di configurazione del proxy.

en: Udfs Solaris Volume
it: Volume Solaris udfs

en: Unable to eject media
it: Impossibile espellere il supporto

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
it: Impossibile montare l'unità floppy. È probabile che il supporto sia in un formato che non può essere montato.

en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
it: Impossibile montare l'unità floppy. È probabile che nell'unità non ci sia alcun supporto.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
it: Impossibile montare l'unità floppy selezionata.

en: Unable to mount the selected volume.
it: Impossibile montare il volume selezionato.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
it: Impossibile montare il volume selezionato. È probabile che il supporto sia in un formato che non può essere montato.

en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
it: Impossibile montare il volume. È probabile che nel dispositivo non ci sia alcun supporto.

en: Unable to unmount connected server
it: Impossibile smontare il server connesso

en: Unable to unmount the selected volume.
it: Impossibile smontare il volume selezionato.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
it: GnomeVFSSeekPosition %d sconosciuta

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown job kind %u
it: Tipo di job %u sconosciuto

en: Unknown op type %u
it: Tipo di op %u sconosciuto

en: Unknown volume
it: Volume sconosciuto

en: Unsupported operation
it: Operazione non supportata

en: Use HTTP proxy
it: Usare proxy HTTP

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
it: Usare la variabile d'ambiente %s per specificare una posizione diversa.

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
it: Nome utente da fornire come autenticazione nell'effettuare proxy HTTP.

en: Windows
it: Finestre

en: Windows NT Volume
it: Volume Windows NT

en: Windows Network
it: Rete Windows

en: Windows Shared Volume
it: Volume Windows condiviso

en: Windows VFAT Volume
it: Volume Windows VFAT

en: XFS Linux Volume
it: Volume Linux XFS

en: XIAFS Volume
it: Volume XIAFS

en: Xenix Volume
it: Volume Xenix

en: Zip Drive
it: Unità Zip

en: callto URL handler
it: Gestore URL callto

en: generic Gnome VFS moniker
it: moniker GNOME VFS generico

en: generic file moniker
it: moniker file generico

en: ghelp URL handler
it: Gestore URL ghelp

en: info URL handler
it: Gestore URL info

en: mailto URL handler
it: Gestore URL mailto

en: man URL handler
it: Gestore URL man

en: trash URL handler
it: Gestore URL trash
