gnome-vfs - en to ro translation catalogue (204 entries)

en:  (invalid Unicode)
ro:  (Unicode invalid

en: %.1f GB
ro: %.1f GO

en: %.1f KB
ro: %.1f KO

en: %.1f MB
ro: %.1f MO

en: %s:%d contains NUL characters.
ro: %s:%d conţine caractere NUL.

en: %s:%d contains no method name.
ro: %s:%d nu conţine nici un nume de metodă.

en: %s:%d contains no module name.
ro: %s:%d nu conţine nici un nume de modul.

en: %s:%d has no options endmarker.
ro: %s:%d nu are opţiuni „endmarker”.

en: %s:%d has unknown options %s.
ro: %s:%d are opţiuni necunoscute %s.

en: %u byte | %u bytes
ro[0]: %u octet
ro[1]: %u octeţi

en: AFFS Volume
ro: Volum AFFS

en: AFS Network Volume
ro: Volum reţea AFS

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Applications
ro: Aplicaţii

en: Audio CD
ro: CD audio

en: Authenticate proxy server connections
ro: Autentificare la conectarea prin proxy

en: Auto-detected Volume
ro: Volum autodetectat

en: Automatic proxy configuration URL
ro: URL pentru configurări proxy automate

en: Bad file handle
ro: Descriptor greşit de fişier

en: CD Digital Audio
ro: CD Audio Digital

en: CD-ROM Drive
ro: Unitate CD-ROM

en: CDROM Volume
ro: Volum CDROM

en: Camera
ro: Cameră

en: Cannot create pipe for open GIOChannel: %s
ro: Nu am reuşit să creez conectorul „pipe” pentru deschiderea GIOChannel: %s

en: Cards
ro: Cărţi

en: Configuration file `%s' was not found: %s
ro: Fişierul de configurare „%s” nu a fost găsit: %s

en: Could not find master browser
ro: Nu am găsit un server „master browser”

en: Could not initialize Bonobo
ro: Nu s-a putut iniţializa Bonobo”

en: Could not initialize gnome vfs
ro: Nu s-a putut iniţializa gnome-vfs

en: Could not parse: %s
ro: N-am putut procesa: %s

en: DVD Volume
ro: Volum DVD

en: Data corrupted
ro: Date corupte

en: Default component viewer application
ro: Aplicaţie implicită de vizualizare înglobată

en: Default terminal application
ro: Aplicaţie terminal implicită

en: Didn't find a valid settings file at %s
ro: Nu am găsit un fişier valid de configurare în %s

en: Directory busy
ro: Directorul este ocupat

en: Directory not empty
ro: Directorul nu este gol

en: Enables the proxy settings when accessing HTTP over the Internet.
ro: Activează setările proxy la accesarea adreselor HTTP în Internet.

en: End of file
ro: Sfârşit de fişier

en: Enhanced DOS Volume
ro: Volum Enhanced DOS

en: Error launching command
ro: Eroare la execuţia comenzii

en: Error parsing command line
ro: Eroare la procesarea linii de comandă

en: Exec argument for default terminal
ro: Argument „exec” pentru terminalul implicit

en: Ext2 Linux Volume
ro: Volum Linux Ext2

en: Ext3 Linux Volume
ro: Volum Linux Ext3

en: FTP proxy host name
ro: Nume proxy FTP

en: FTP proxy port
ro: Port proxy FTP

en: Failed to start command
ro: Nu reuşesc să execut comanda

en: File exists
ro: Fişierul există

en: File not found
ro: Fişierul nu a fost găsit

en: File not open
ro: Fişierul nu este deschis

en: File too big
ro: Fişier prea mare

en: Files
ro: Fişiere

en: Filesystem
ro: Sistem de fişiere

en: Floppy
ro: Dischetă

en: Folders
ro: Directoare

en: Format not valid
ro: Formatul nu este valid

en: Generic error
ro: Eroare generică

en: H323 URL handler
ro: Gestionar adrese H323

en: HTTP URL handler
ro: Gestionar adrese HTTP

en: HTTP proxy host name
ro: Nume proxy HTTP

en: HTTP proxy password
ro: Parolă proxy HTTP

en: HTTP proxy port
ro: Port proxy HTTP

en: HTTP proxy username
ro: Nume utilizator proxy HTTP

en: HTTPS URL handler
ro: Gestionar adrese HTTPS

en: Handle H323 URLs
ro: Gestionează adresele H323

en: Handle HTTP URLs
ro: Gestionează adresele HTTP

en: Handle HTTPS URLs
ro: Gestionează adresele HTTPS

en: Handle callto URLs
ro: Gestionează adresele callto:

en: Handle ghelp URLs
ro: Gestionează adresele ghelp:

en: Handle info URLs
ro: Gestionează adresele info:

en: Handle mailto URLs
ro: Gestionează adresele mailto:

en: Handle man URLs
ro: Gestionează adresele man:

en: Handle trash URLs
ro: Gestionează adresele trash:

en: Hardware Device Volume
ro: Volum dispozitiv hardware

en: Help
ro: Ajutor

en: Home
ro: Acasă

en: Host has no address
ro: Gazda nu are o adresă

en: Host name not valid
ro: Numele gazdei este invalid

en: Host not found
ro: Gazda nu a fost găsită

en: Hosts
ro: Gazde

en: Hsfs CDROM Volume
ro: Volum CDROM HSFS

en: I/O error
ro: Eroare I/O

en: ISO 9660 Volume
ro: Volum ISO 9660

en: If true, then connections to the proxy server require authentication. The username/password combo defined by "/system/http_proxy/authentication_user" and "/system/http_proxy/authentication_password".
ro: TRUE dacă conectarea la serverul proxy necesită autentificare. Combinaţia nume_utilizator/parolă definită de „/system/http_proxy/authentication_user” şi „/system/http_proxy/authentication_password”.

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Invalid URI
ro: URI invalid

en: Invalid parameters
ro: Parametri invalizi

en: Is a directory
ro: Este un director

en: JFS Volume
ro: Volum JFS

en: Links
ro: Legături

en: Login failed
ro: Autentificare eşuată

en: Looping links encountered
ro: Am intrat intr-un ciclu infinit de legături

en: MSDOS Volume
ro: Volum MSDOS

en: MacOS Volume
ro: Volum MacOS

en: Memory Stick
ro: Modul de memorie

en: Memory Volume
ro: Volum RAM

en: Minix Volume
ro: Volum Minix

en: More parsing errors will be ignored.
ro: Alte erori de procesare vor fi ignorate.

en: NFS Network Volume
ro: Volum reţea NFS

en: Name too long
ro: Nume prea lung

en: Netware Volume
ro: Volum Netware

en: Network
ro: Reţea

en: Network server
ro: Server în reţea

en: No default action associated
ro: Nu există o acţiune implicită asociată

en: No error
ro: Nici o eroare

en: No handler for URL scheme
ro: Nu există o asociere pentru acest tip de URL

en: No space left on device
ro: Nu mai e spaţiu pe disc

en: Non-proxy hosts
ro: Adrese fără proxy

en: Not a directory
ro: Nu e un director

en: Not enough memory
ro: Memorie insuficientă

en: Not on the same file system
ro: Nu se află pe acelaşi sistem de fişiere

en: Open mode not valid
ro: Mod invalid de deschidere

en: Operation cancelled
ro: Operaţiune abandonată

en: Operation in progress
ro: Operaţiune în progres

en: Operation interrupted
ro: Operaţiune întreruptă

en: Operation not permitted
ro: Operaţiunea nu este permisă

en: Operation stopped
ro: Operaţie oprită

en: Password to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ro: Parola necesară la autentificarea către serverul proxy HTTP.

en: Pcfs Solaris Volume
ro: Volum Solaris Pcfs

en: Protocol error
ro: Eroare de protocol

en: Proxy configuration mode
ro: Mod configurare proxy

en: Read only file system
ro: Sistem de fişiere „doar-citire”

en: Read-only file system
ro: Sistemul de fişiere este „doar-citire”

en: ReiserFS Linux Volume
ro: Volum Linux ReiserFS

en: Request obsoletes service's data
ro: Cerere pentru date de servicii ieşite din uz

en: Root Volume
ro: Volum rădăcină

en: Run program in terminal
ro: Porneşte programul într-un terminal

en: SMB workgroup
ro: Grupul SMB

en: SOCKS proxy host name
ro: Nume proxy SOCKS

en: SOCKS proxy port
ro: Port proxy SOCKS

en: Secure HTTP proxy host name
ro: Nume proxy HTTPS

en: Secure HTTP proxy port
ro: Port proxy HTTPS

en: Select the proxy configuration mode. Supported values are "none", "manual", "auto".
ro: Selectaţi modul de configurare proxy. Valorile suportate sunt „none”, „manual” şi „auto”.

en: Service not available
ro: Serviciu indisponibil

en: Set to true to have a program specified in "command" handle H323 URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele H323.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle HTTP URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele HTTP.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle HTTPS URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele HTTPS.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle callto URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele callto.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle ghelp URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele ghelp.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle info URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele info.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle mailto URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele mailro.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle man URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele man.

en: Set to true to have a program specified in "command" handle trash URLs.
ro: TRUE pentru ca programul „command” să gestioneze adresele trash.

en: Solaris/BSD Volume
ro: Volum Solaris/BSD

en: Standard Moniker factory
ro: Fabrică Moniker standard

en: SuperMount Volume
ro: Volum SuperMount

en: System Volume
ro: Volum sistem

en: The application to use for viewing files that require a component to view them. The parameter %s will be replaced by the file's URIs, the parameter %c will be replaced by the component IID.
ro: Aplicaţie de utilizat pentru vizualizarea fişierele ce necesită o componentă de vizualizare. Parametrul %s va fi înlocuit cu URI-ul fişierului, iar parametrul %c va fi înlocuit cu componenta IID.

en: The default terminal application to use for applications that require a terminal.
ro: Aplicaţia terminal implicită de utilizat pentru programele ce necesită un terminal.

en: The exec argument to use for the default terminal application.
ro: Argumentul „exec” de utilizat pentru aplicaţia terminal implicită.

en: The machine name to proxy FTP through.
ro: Numele serverului proxy FTP.

en: The machine name to proxy HTTP through.
ro: Numele serverului proxy HTTP.

en: The machine name to proxy secure HTTP through.
ro: Numele serverului proxy HTTPS.

en: The machine name to proxy socks through.
ro: Numele serverului proxy SOCKS.

en: The port on the machine defined by "/system/http_proxy/host" that you proxy through.
ro: Portul serverului proxy definit în „/system/http_proxy/host”.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/ftp_host" that you proxy through.
ro: Portul serverului proxy definit în „/system/proxy/ftp_host”

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/secure_host" that you proxy through.
ro: Portului serverului proxy definit în „/system/proxy/secure_host”.

en: The port on the machine defined by "/system/proxy/socks_host" that you proxy through.
ro: Portul serverului proxy definit în „/system/proxy/socks_host”.

en: The window workgroup the user is part of
ro: Grupul Windows din care face parte utilizatorul

en: This key contains a list of hosts which are connected to directly, rather than via the proxy (if it is active). The values can be hostnames, domains (using an initial wildcard like *.foo.com), IP host addresses (both IPv4 and IPv6) and network addresses with a netmask (something like 192.168.0.0/24).
ro: Această cheie conţine o listă a adreselor la care se preferă conectarea directă, nu prin proxy. Aceste adrese pot fi nume de servere, domenii (cu caractere wildcard, de ex. *.foo.com), adrese IP (atât IPv4, cât şi IPv6) şi adrese de reţea cu mască (de ex. 192.168.0.0/24).

en: Too many links
ro: Prea multe legături

en: Too many open files
ro: Prea multe fişiere deschise

en: Tools
ro: Unelte

en: True if the program to handle this URL should be run in a terminal.
ro: TRUE dacă programul ce gestionează aceste adrese necesită un terminal.

en: URL that provides proxy configuration values.
ro: URL cu setările automate de proxy.

en: Udfs Solaris Volume
ro: Volum Solaris Udfs

en: Unable to eject media
ro: Nu reuşesc să ejectez mediul din unitate

en: Unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
ro: Nu reuşesc să montez unitatea de dischetă. Probabil discheta este într-un format care nu poate fi montat.

en: Unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
ro: Nu reuşesc să montez unitatea de dischetă. Probabil nu e nici o dischetă în unitate.

en: Unable to mount the selected floppy drive.
ro: Nu reuşesc să montez unitatea de dischetă selectată.

en: Unable to mount the selected volume.
ro: Nu reuşesc să montez volumul selectat.

en: Unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
ro: Nu reuşesc să montez volumul selectat. Probabil este într-un format care nu poate fi montat.

en: Unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
ro: Nu reuşesc să montez volumul. Probabil nu e nimic în unitate.

en: Unable to unmount connected server
ro: Nu reuşesc să demontez serverul conectat

en: Unable to unmount the selected volume.
ro: Nu reuşesc să demontez volumul selectat.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown GnomeVFSSeekPosition %d
ro: GnomeVFSSeekPosition %d necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unknown job kind %u
ro: Tip necunoscut de sarcină %u

en: Unknown op type %u
ro: Tip „op” necunoscut %u

en: Unknown volume
ro: Volum necunoscut

en: Unsupported operation
ro: Operaţiune nesuportată

en: Use HTTP proxy
ro: Utilizează proxy HTTP

en: Use the %s environment variable to specify a different location.
ro: Utilizaţi variabila de mediu %s pentru a specifica o altă locaţie.

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ro: Nume utilizator necesar autentificării la serverul proxy HTTP.

en: Windows
ro: Ferestre

en: Windows NT Volume
ro: Volum Windows NT

en: Windows Network
ro: Reţea Windows

en: Windows Shared Volume
ro: Volum Share Windows

en: Windows VFAT Volume
ro: Volum Windows VFAT

en: XFS Linux Volume
ro: Volum Linux XFS

en: XIAFS Volume
ro: Volum XIAFS

en: Xenix Volume
ro: Volum Xenix

en: Zip Drive
ro: Unitate ZIP

en: callto URL handler
ro: gestionar adrese callto:

en: file MonikerExtender
ro: fişier MonikerExtender

en: generic Gnome VFS moniker
ro: Moniker GnomeVFS generic

en: generic file moniker
ro: Moniker fişier generic

en: ghelp URL handler
ro: gestionar adrese ghelp:

en: info URL handler
ro: gestionar adrese info:

en: mailto URL handler
ro: gestionar adrese mailto:

en: man URL handler
ro: gestionar adrese man:

en: trash URL handler
ro: gestionar adrese trash:
